Başarının Formülü: Var Olmak.

Genellikle hayatımızı 3 temel şekilde sürdürüyoruz: yaparak-aksiyon alarak, düşünerek ve var olarak. Aksiyon alma hali genelde hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Çalışırken, hobilerimizle ilgilenirken, spor yaparken veya konuşurken hep aksiyon halindeyiz. Düşünme hali ise aksiyon halinde olmadığımızda veya fazlasıyla konsantrasyon gerektirmeyen bir aksiyon halindeyken gerçekleştirdiğimiz bir aktivite, uyumadan önce yatakta yatarken, iş arasında, araba kullanırken…

Var olmak ve başarının rolü

Var olma aksiyonu, günlük hayatımızın çok küçük bir bölümünü kapsıyor. Yoğun aksiyon veya düşünce halinde olmadığımızda ve konsantre şekilde zihnimizi çalıştırmadığımızda gerçekten var oluyoruz. Var oluş halinde genelde bizi çevreleyen şeylere dikkat eder, tecrübemize odaklanırız. Rahat bir yürüyüşe çıktığımızda, spor yaparken, müzik dinlerken veya meditasyon yaparken var olma halinde olma ihtimalimiz de yükselir.

İçinde bulunduğumuz kültür ise var olmanın önemi yerine daha çok düşünme ve aksiyon almanın önemini vurguluyor. Ailemiz, arkadaşlarımız, hatta politikacılar bile daha fazla düşünerek aksiyon almanın başarının kilidi olduğunu vurgularken, gerçekten o anda var olmanın üzerine düşmüyor. Bu tarz bir kültürde ‘var olmak’, bir şey yapmamak, üretmemek, tembellik yapmak demek oluyor. Peki, gerçekten yaratıcı düşünce ve başarıya giden yol sence hangi adımda başlıyor?

Aslında psikolojik olarak var oluş bizim en önemli halimiz çünkü bu sayede bulunduğumuz anı ve tecrübeyi yaşarken, zihnimize alan tanıyoruz. Düşüncelerden ve aksiyonlardan alan bulan zihinde yaratıcı düşüncelere, farklı bakış açılarına, yenilikçi çözümlere yer açılıyor. İşte tam da bu anda bestecilere, yazarlara, yöneticilere, sanatçılara, bilim insanlarına yeni fikirler geliyor ve hepimizin bilgileri anlamlı bir hale dönüşüyor, içgörülerimiz ortaya çıkıyor.

Soruların cevabı var oluş

Hikâye tam olarak öyle gerçekleşmemiş olsa bile Newton’un kütle çekim yasasını bir ağacın altında otururken düşen bir elmayı gözlemlemesiyle keşfetmeye başladığını biliyoruz. Descartes’ın koordinat geometrisini tam da uyumadan önce aklına gelen bir fikirle bulduğunu, Niels Bohr’un uykuyla uyanıklık arasında giderken atomun etrafında hareket eden elektronları hayal ettiğini, Beatles grubunun üyesi Paul Mccartney’in bir sabah uyanır uyanmaz melodiler duyduğunu, Sigmun Freud’un her gün fikirlerin akması için yürüyüşe çıktığını düşündüğümüzde, var oluşun zihinde yarattığı alanın kanıtlarını görmüş oluyoruz.

Tabii ki bu yenilikler uzun süren aksiyonların ve düşünme süreçlerinin sonunda zihinde bir anlam buluyor ve filizleniyor. O ‘Buldum!’ anının arkasında, saatler, günler, aylar ve hatta belki yıllar süren çalışma ve düşünme süreçleri de mevcut.

Bu kanıtlar bize gösteriyor ki aslında ‘var oluş’ halini günlük hayatımızda çok yanlış yorumluyoruz. O istediğimiz başarı için, yaratıcılığımızı geliştirmek; düşüncelerimizin ve aksiyonlarımızın meyve vermesi için zihnimize alan tanımamız gerekiyor. Bu alanı yaratabilmek de düşüncelerden ve aksiyonlardan bağımsız olarak var olabilmekten geçiyor. Algımız zamana bağımlı işliyor ve bu bağımlılıktan dolayı zamanı en iyi kullanma çabası içindeyiz. Zamanı en iyi kullanmak dediğimizde ise aklımıza durmadan düşünmek ve çalışmak gelse de aslında zamanı iyi kullanmak ile verimli kullanmak arasında bazı farklar var. Zihnimize neler düşüneceğimizi ve yapacağımızı dikte etmek yerine, her gün ona belirli bir boşluk tanımak yaratıcı gücümüzün çıkması, bilgilerimizin farkındalığa dönüşmesi ve fark yaratan düşünceler bulmamız için çok önemli.

Meditasyon yapmak işte tam burada önemli bir rol oynuyor. Zihnimizi kontrol etmeyi öğrendikçe, ona alan tanımaya başlıyoruz ve gerçekten var olabilmeyi hayatımıza uyarlıyoruz. Günde en az 10 dakika meditasyon yapmak, gözlerimizi kapayıp gerçekten o anda var olmaya çalışmak bize daha başarılı bir hayatın kapılarını aralıyor. Bunu yapmak ilk başta zor gelebilir. Çünkü zihnimiz, onu kontrol etmeyi öğrenene kadar bizi epey zorlar; fakat bunu başarabildiğimizde bize en güzel hediyeleri sunar.

Bir cevap yazın