İlaç Olmadan Kronik Ağrıyla Başa Çıkmak

Kronik ağrı çeken birçok kişi için, ilaç dışında hiçbir şeyin ağrıyı geçirebileceğini hayal etmek zor olabilir. Ancak, ağrıyı yönetmenin, zihnin vücudumuz üzerindeki yoğun gücünü keşfetmek gibi farklı alternatif yolları da vardır.  İlaç kullanmadan kronik ağrı ile baş etmenin mümkün ve etkili yollarından bazılarına birlikte bakalım.

Zihnin Vücut Üzerindeki Gücü

Vücudun kendi kurallarını belirlediğine, yoğun ağrı gibi hisleri kontrol etme gibi tepkileri değiştirebildiğine inanma eğilimimiz olabilir. Zihnin beden üzerinde inanılmaz bir güce sahip olduğu artık yaygın olarak kabul ediliyor. Bu konu hakkında çokça okuduk, duyduk, konuştuk ama gerçekten ne anlama geldiğini anlıyor muyuz? Özellikle kişisel çaresizlik anları yaşadığımızda, kronik acıyla mücadele etmeye çalışmaktan güçsüz ve yorgun hissettiğimizde bazen bu düşünce imkansız görünebilir.  Fiziksel acı eşiği kişiden kişiye değişse de, zihnimizi devreye katarak rahatsızlığımızı hafifletme ve azaltma gücümüz olduğuna inanıyorum.

Hadi birlikte beyin ve zihinsel görüntülerin vücudun tepkilerini nasıl etkileyebileceğini anlamak için bir örnek kullanalım:

Gözlerini kapat ve elinde bir limon tuttuğunu hayal et. Limonun şeklini görebilir, dokusunu hissedebilir ve hatta koklayabilirsin. Şimdi, eline bir bıçak alıp limonu iki parçaya böldüğünü hayal et. Limonun yarısını al ve ağzına doğru yaklaştır. Ağzına doğru tuttuğun parçayı birkaç damla limon suyu alabilmek için sıkmak üzere olduğunu hayal et. Tüm bunları hayal edince ağzında ne gibi bir değişim oluyor? Bu basit görselleştirmeyle ağzında yayılan tükürük salgısını hissediyor musun?

Bu örnek, zihnin beden üzerindeki gücünün basit ve açık bir örneğidir. Umarım, acını azaltabilecek hatta ortadan kalkacak durumlarda bu gücü yararına kullanabileceğini hayal etmeni kolaylaştırmıştır. Görselleştirme egzersizleri son derece güçlüdür ve ağrıyı azaltma konusunda çok işe yarayabilir. Ağrının şeklini, rengini ve büyüklüğünü, sanki fiziksel bir nesneymiş gibi hayal etmek, onu kontrol edebileceğin bir şey olarak algılamana yardımcı olabilir. Sonrasında, kendini acını bir balona koyarken canlandırabilir ve acını yavaşça ve şefkatle vücudundan uzaklaştırabilirsin.

Ağrıyla İlaç Olmadan Başa Çıkmak

Ünlü Amerikalı Tıp Profesörü ve MBSR’nin (Farkındalık Temelli Stres Azaltması) kurucusu Jon Kabat-Zinn, beyinlerimizin fiziksel hastalıklar ve ağrı üzerindeki etkisini kanıtlamak için 1998’de bir araştırma başlattı. Araştırmasında sedef hastalığı nedeniyle fototerapi alan 2 hasta grubuna yer verdi. Gruplardan biri rehberli meditasyonları ve görselleştirme egzersizlerini dinleyip, ultraviyole ışığının cilt hücrelerinin bölünmesini yavaşlattığını hayal etti.  Diğer grup ise meditasyon dinlemeden sadece fototerapi alıyordu. Görselleştirmeleri yapan hastalar, diğer hasta grubundan% 50 daha hızlı bir şekilde sedef hastalığının yarısından kurtuldu. *

İlaç almadan kronik ağrı ile baş etmenin mümkün olduğu kanıtlanmıştır. Yukarıdaki örnekte gördüğümüz gibi, görselleştirmeler bazı somut sağlık sorunlarının azaltılmasına bile yardımcı olabiliyor. Meditasyon ve görselleştirme ile birlikte ağrıyı hafifletmenin başka yolları da var. İşte birkaç örnek:

Nefes Alma Egzersizleri

Nefesine konsantre olmak, ağrıya bağlı olarak vücudunda oluşan gerginliği gidermene yardımcı olabilir. Burun deliklerinden giren ve çıkan havaya odaklanarak, dikkatinin acıdan uzağa yönlendirilmesine izin verirsin.

Kendine Masaj Yapmak

Vücudunun acı veren kısmına yumuşakça masaj yaparak, vücudunun o bölgesini gevşetebilir ve enerjinin daha kolay akmasını sağlayabilirsin. Kırık bacak gibi vücudunda incinmiş bir  yer varsa masaj yaparken daima dikkatli olman gerekir.

Yoga

Yoga, vücudun ağrıyan kısımlarını gevşetmek, germek ve hafifletmek için faydalı olabilir. Örneğin, baş ağrıları veya karın ağrıları gidermek için yoga yapmayı öneriyorum. İnan bana mucizeler yaratabiliyor! Yogayı diğer çeşitli ağrı türleri için de kullanabilirsin, ancak durumunu kötüleştirmemek için yeteneklerine her zaman saygı göstermen gerekir. 

Meditasyon Acıyı Azaltabilir mi?

Son olarak, kronik ağrıyı hafifletmek için meditasyon da harika bir araçtır. Meditasyon yaparak, acına karşı savaşmak yerine kabul etmeyi öğrenebilirsin. Dirençli ağrı Acıya direnmek onu daha da kötüleştirme eğilimindedir. Ağrıya karşı direnmek, ağrının çevresindeki gerginliği artırabilir ve ağrıyı daha da güçlendirebilir. İstemesek de, yoğun acı ile nasıl başa çıkacağımız konusunda çoğu zaman farkındalığımız olmayabilir. Farkındalığı artırmak, sana acınla ilgili yeni bir bakış açısı getirir ve daha iyi başa çıkmana yardımcı olabilir.

Jon Kabat-Zinn, ağrıyı hafifletmek için Vücut Taraması meditasyonlarını öneriyor. Derin nefes alırken vücudunun her bir yerine tek tek yoğunlaşarak, tüm vücudunu aktif olarak rahatlatabilirsin. Meditopia vücut tarama meditasyonlarını veya varsa bildiğin diğer herhangi bir vücut tarama meditasyonunu deneyebilir ve yapabilirsin.

Şimdi bize biraz kendinden bahsedebilirsin. Hafifletilmesi zor olan kronik ağrın var mı? Yukarıdaki önerilerden birini hiç denedin mi veya bizimle paylaşmak istediğin başka önerilerin var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşabilirsin! 

*Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/owning-pink/201207/mind-over-medicine-the-awesome-power-the-mind-heal-the-body 

Çeviren: Gökçe Yanık

Bir cevap yazın