Kronik Ağrıyla İlaçsız Başa Çıkabilmek

Kronik ağrı çeken kişiler için, ilaç dışında bir şeyin ağrıyı geçirebileceğini hayal etmek zor olabilir. Ancak ağrıyı yönetmenin, zihnin vücudumuz üzerindeki yoğun gücünü keşfetmek gibi farklı alternatif yolları da vardır.  İlaç kullanmadan kronik ağrı ile baş etmenin mümkün ve etkili yollarından bazılarına birlikte bakalım.

Zihnin vücut üzerindeki gücü

Vücudun kendi kurallarını belirlediğine, yoğun ağrı gibi hisleri kontrol ettiğine inanma eğilimimiz olabilir. Zihnin beden üzerinde inanılmaz bir güce sahip olduğu artık yaygın olarak kabul ediliyor. Bu konu hakkında çokça okuduk, duyduk, konuştuk ama gerçekten ne anlama geldiğini anlıyor muyuz? Özellikle kişisel çaresizlik anları yaşadığımızda, kronik acıyla mücadele etmeye çalışmaktan yorgun düştüğümüzde bazen bu düşünce imkansız görünebilir.  Fiziksel acı eşiği kişiden kişiye değişse de, zihnimizi devreye katarak rahatsızlığımızı hafifletme ve azaltma gücü tamamen bizim elimizde.

Hadi birlikte beyin ve zihinsel görüntülerin vücudun tepkilerini nasıl etkileyebileceğini anlamak için bir örnek kullanalım:

Gözlerimizi kapatıp, elimizde bir limon tuttuğumuzu hayal etsek, limonun şeklini görebilir, dokusunu hissedebiliriz; hatta limonun kokusu burnumuza bile gelebilir. Elimize bir bıçak alıp limonu iki parçaya böldüğümüzü, limonun yarısını alıp ağzımıza doğru yaklaştırdığımızı, bu parçayı birkaç damla limon suyu alabilmek için sıkmak üzere olduğumuzu hayal etsek, bu bize nasıl hissettirirdi? Bu basit görselleştirmeyle bile ağzımızda oluşan tükürük salgısının düşüncelerimizden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu örnek, zihnimizin beden üzerindeki gücünün basit ve açık bir örneğidir. Bu örnekle acımızı azaltabilecek hatta ortadan kaldırabilecek durumlarda bu gücü yararımıza kullanabileceğimize daha kolay ikna olabiliriz. Görselleştirme egzersizleri son derece güçlüdür ve ağrıyı azaltma konusunda çok işe yarayabilir. Ağrının şeklini, rengini ve büyüklüğünü, sanki fiziksel bir nesneymiş gibi hayal etmek, onu kontrol edebileceğimiz bir şey olarak algılamamıza yardımcı olabilir. Sonrasında, kendimizi acıyı bir balona koyarken canlandırabilir ve onu yavaşça ve şefkatle vücudumuzdan uzaklaştırabiliriz.

Ağrıyla ilaç olmadan başa çıkmak

Ünlü Amerikalı Tıp Profesörü ve MBSR’nin (Farkındalık Temelli Stres Azaltması) kurucusu Jon Kabat-Zinn, beyinlerimizin fiziksel hastalıklar ve ağrı üzerindeki etkisini kanıtlamak için 1998’de bir araştırma başlattı. Araştırmasında sedef hastalığı nedeniyle fototerapi alan 2 hasta grubuna yer verdi. Gruplardan biri rehberli meditasyonları ve görselleştirme egzersizlerini dinleyip, ultraviyole ışığının cilt hücrelerinin bölünmesini yavaşlattığını hayal etti.  Diğer grup ise meditasyon dinlemeden sadece fototerapi alıyordu. Görselleştirmeleri yapan hastalar, diğer hasta grubundan% 50 daha hızlı bir şekilde sedef hastalığının yarısından kurtuldu. *

İlaç almadan kronik ağrı ile baş etmenin mümkün olduğu kanıtlanmıştır. Yukarıdaki örnekte gördüğümüz gibi, görselleştirmeler bazı somut sağlık sorunlarının azaltılmasına bile yardımcı olabiliyor. Meditasyon ve görselleştirme ile birlikte ağrıyı hafifletmenin başka yolları da var. İşte birkaç örnek:

Nefes alma egzersizleri

Nefesimize konsantre olmak, ağrıya bağlı olarak vücudumuzda oluşan gerginliği gidermemize yardımcı olabilir. Burun deliklerimizden giren ve çıkan havaya odaklanarak, dikkatimizin acıdan uzağa yönlendirilmesine izin veririz.

Kendine masaj yapmak

Vücudumuzun acı veren kısmına yumuşakça masaj yaparak, vücudun o bölgesini gevşetebilir ve enerjimizin daha kolay akmasını sağlayabiliriz. Fakat kırık bacak gibi vücudumuzda incinmiş bir  yer varsa masaj yaparken daima dikkatli olmamız gerekir.

Yoga

Yoga, vücudun ağrıyan kısımlarını gevşetmek, germek ve hafifletmek için faydalı olabilir. Örneğin, baş ağrıları veya karın ağrıları gidermek için yoga yapmak bize fayda sağlayacaktır. Yogayı diğer çeşitli ağrı türleri için de kullanabiliriz ancak durumu kötüleştirmemek için yeteneklerimize her zaman saygı göstermemiz gerekir.

Meditasyon acıyı azaltabilir mi?

Son olarak, kronik ağrıyı hafifletmek için meditasyon da harika bir araçtır. Meditasyon yaparak, acıya karşı savaşmak yerine kabul etmeyi öğrenebiliriz. Dirençli bir ağrıya karşı koymaya çalışmak onu daha da kötüleştirmemize yol açabilir. Ağrıya karşı direnmek, ağrının çevresindeki gerginliği artırabilir ve ağrıyı daha da güçlendirebilir. Yoğun acı ile nasıl başa çıkacağımız konusunda farkındalığımız olmayabilir. Farkındalığı artırmak, bize acımızla ilgili yeni bir bakış açısı getirir ve daha iyi başa çıkmamıza yardımcı olabilir.

Jon Kabat-Zinn, ağrıyı hafifletmek için Vücut Taraması meditasyonlarını öneriyor. Derin nefes alırken vücudumuzun her bir yerine tek tek yoğunlaşarak, tüm vücudu aktif olarak rahatlatabiliriz. Meditopia vücut tarama meditasyonlarını veya varsa başka diğer herhangi bir vücut tarama meditasyonunu deneyebiliriz.

Şimdi bize biraz kendinden bahsedebilirsin. Hafifletilmesi zor olan kronik ağrın var mı? Yukarıdaki önerilerden birini hiç denedin mi veya bizimle paylaşmak istediğin başka önerilerin var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşabilirsin! 

*Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/owning-pink/201207/mind-over-medicine-the-awesome-power-the-mind-heal-the-body 

Çeviren: Gökçe Yanık

Bir cevap yazın