Sağlıklı Seçimler Yapmak için Motivasyon

“Artık yeter, bundan sonra sağlıklı besleneceğim.” ya da “Düzenli olarak spora başlayacağım veya meditasyon yapacağım.” dediğin anları hatırlıyor musun? Ama birçoğumuz bu sözleri çabucak unutuyoruz. Canımız kek çekiyor ve kendimizi eski yeme alışkanlıklarımıza dönerken buluyoruz. Spor salonuna bir gün gitmeyi atlıyoruz ve sonrasında bir daha hiç gitmiyoruz. O sabah meditasyon yapmak için fazla acelemiz olduğunu düşünüyoruz ve meditasyonun kendisi zaman içerisinde unutuyoruz. Kısacası, daha sağlıklı bir yaşam benimsemek için hissettiğimiz motivasyonu da kaybediyoruz. Peki, neden bunu yaşıyoruz ve bu konuda ne yapabiliriz?

Motivasyonumuzu Neden Kaybediyoruz?

Sağlıklı bir yaşam şekline sahip olmak genellikle üç şey gerektirir: Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve farkındalık uygulamaları yapmak. Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak genellikle fiziksel sağlığımıza katkı sağlarken farkındalık uygulamaları yapmak zihinsel sağlığımızı destekler. Bu üç şey bize iyi gelecek olsa da, birçoğumuz onları bırakmak için acele ederiz. Peki neden? Neden salatayı tatlıyla değiştiriyor, yürüyüşe çıkmak yerine koltukta oturuyoruz ve farkındalıklı yaşamayı tamamen unutuyoruz?

Daha sağlıklı olma motivasyonumuzu kaybetmemizin birkaç sebebi var. Bunlardan ilki, günümüzde oldukça yerleşik hayatlar yaşamamızdır. Bu, bütün gün tembellik yaptığımız anlamına gelmiyor. İşe gidiyor ve çok çalışıyoruz ancak işimizin çoğunu bir bilgisayarın karşısında yapabiliyoruz. Meditasyon yapmak için oturmak ya da egzersiz yapmak bize hayatımızda çok büyük değişiklik yapmak gibi geliyor. Motivasyonumuzu kaybetmemizin ikinci sebebi ise sağlıklı beslenmeyi, egzersiz ve farkındalık uygulamaları yapmayı gereklilik olarak değil lüks olarak görmemiz. “Organik gıda alacak ya da meditasyon merkezine gidecek param yok” diye düşünüyoruz. Üstelik farkındalık uygulamaları ve egzersiz yapmayı sıkıcı bulabiliyor; sağlıklı beslenmeyi tatsız beslenme olarak düşünebiliyoruz. Motivasyonumuzu kaybetmemizin en büyük sebebi ise attığımız her adımdan ve göze aldığımız her değişiklikten hemen sonuç almayı bekliyor olmamız olabiliyor.

Sağlıklı olma konusunda kendimizi motive etmek için ne yapabiliriz?

Neyse ki bizim için, daha sağlıklı yaşam tarzına sahip olmak için kendimizi motive etmek adına yapabileceğimiz birkaç şey var. Buradakiler sadece birkaç örnek:

  • Kendine seni daha büyük hedeflere yönlendirecek küçük, ölçülebilir hedefler koy

Daha sağlıklı yemeyi, spor yapmayı  ve farkındalık çalışması yapmayı zor bulmamızın bir nedeni, bu değişiklikleri yavaş yavaş hayatlarımıza dahil etmek yerine, hızlı ve büyük hedeflerle başlamamızdır. Sadece 30 dakika ile başlamak yerine spor salonuna gitmeye veya her gün bir buçuk saat boyunca koşmaya çalışıyoruz. Meditasyon konusunda daha önce hiçbir tecrübemiz olmadığı halde, her gün 20 dakika meditasyon yapmaya çalışıyoruz. Ve yemek planımıza sağlıklı yemekleri dahil etmek yerine, komple baştan aşağı değiştirmeye çalışıyoruz. Peki ya tam tersini yapacak olursan? 30 dakika koşmakla başlayıp yavaş yavaş egzersiz süremizi arttırsan? Yeme düzenini aniden değiştirmek yerine, şekeri bırakıp tüm öğünlerine yeşil sebzeleri yavaş yavaş katsan? Her gün sadece 3-5 dakika boyunca meditasyon yapsan ve meditasyon süreni bir veya iki hafta sonra artırırsan ne olur? Yaşamında istediğin değişiklikleri yapmak ve bunlara zaman içinde alışmak için böylesi daha kolay olmaz mıydı?

  • Sağlıklı ve lezzetli tarifler keşfet

Sağlıklı beslenme, her gün haşlanmış brokoli ve piliç fileto yemek anlamına gelmez. Öyle olsaydı, kimse yapamazdı. Aslında yapabileceğin lezzetli, sağlıklı birçok tarif var. Ve parmağının ucundaki internetteki birçok bilgiyle keşfetmek ve denemek için mükemmel bir fırsat bu. Seveceğin besleyici tarifler bulmak için internet sitelerine ve yemek kitaplarına göz at. Favorilerini bul ve düzenli olarak ziyaret et. Neler sevdiğini keşfettikten sonra kendi tariflerini bile yaratabilirsin! 

  • Farkındalıkla Yemek

Genellikle, zevk aldığımız bir şeyi yerken, hızlıca yeme alışkanlığımız vardır. Daha farkına bile varmadan tabağımızda hiçbir şey kalmaz. Fakat yavaşlayıp biraz zamana yayarsak, yemeğin tadını daha çok çıkarabiliriz. Farkındalıkla yemek, tam da bunu yapmanı sağlar. Yavaşlayarak ve yemeğin sulu lokmalarını ağzına yayarak önündeki yiyeceğin gerçek anlamda tadına varabilirsin. Üstelik yeme sürecini yavaşlattığında, daha az yemek yediğini sen de göreceksin. Bunun nedeni insan vücudunun kendini doymuş hissetmesi için 15 dakikaya ihtiyacı olmasından kaynaklanıyor. İşte bu yüzden 15 dakikanı dikkatli kullan ve doymadan önce her lokmanın tadını çıkar. 

  • Farkındalık uygulamalarını ve egzersizleri etkinlik haline getir

Eğer etrafında daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeye çalışan bir tek sen varsan, motivasyonunu yüksek tutmak daha zor olabilir. Bu nedenle, bu yolculuğa yanında bir arkadaşını veya ailenden birini katmayı düşünebilirsin. Spor salonuna ya da koşuya bir arkadaşınla gidebilir, birinizin motivasyonu düşerse birbirinizi motive edebilirsiniz. Ailenden biriyle ya da hayatındaki özel biriyle meditasyon yapabilirsin. Bu anları önemsediğin insanlarla paylaşarak sadece taahhüt ettiğin şeye daha bağlı kalmaz aynı zamanda daha güçlü bir bağ da kurarsın. Kim bilir, belki bu şekilde düşündüğünden daha güçlü ilişkiler geliştirebilirsin.  

  • Her zaman kendine NEDENİ hatırlat 

Daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için hepimizin nedenleri var. Eğer birisi neden daha sağlıklı olmak istediğini sorarsa, muhtemelen iki sebepten birini söylersin: 

“Kilo vermek istiyorum” (Daha sağlıklı beslenmeye veya daha fazla egzersiz yapmaya çalışıyorsan)

“Stresimi daha iyi yönetmek istiyorum” (Farkındalığı yaşamına dahil etmeye çalışıyorsan)

Ama olay şu ki, bundan daha derine inmeliyiz. Aksi halde, kendimize neden belirlediğimiz şeyler zayıf bir şekilde gelişir ve taahhütlerine sadık kalmamak için mazeretler uydurmaya başlayabiliriz. Yani, sadece “kilo vermek istiyorum” deme. Kendine nedenini de sor. Belki de insülin direnci, diyabet, kötü sindirim veya yüksek kolesterol gibi sağlık sorunları ile uğraşıyor olabilirsin. Belki de çocukların, küçük kardeşlerin veya yeğenlerin için daha iyi bir rol model olmak istiyor olabilirsin.

Aynısı, farkındalığı hayatınıza dahil etme sebebin için de geçerli. Tamam, stresi daha iyi yönetmek istiyorsun. Ama neden? Belki de stres düzeyin ilişkilerini kötü etkilediğindendir? Belki de uyku düzenini bozuyor ve uykusuzluğa neden olduğu içindir. Ya da belki de, seni sevdiklerinle geçirebileceğin değerli anların tadını çıkarmaktan alıkoyması nedeniyle olabilir.

Nedenin ne olursa olsun, keşfetmek için kendine sorular sorman önemlidir. Keşfettiğin zamansa, kendine bu nedenleri tekrar tekrar hatırlatman da oldukça önemlidir. Insan zihni, malesef, unutmaya ve eski, tanıdık kalıpları geri getirmeye yatkındır. Bu yüzden motivasyonunu çoğaltmak için kendine “nedenlerini” hatırlatmayı unutma. 

Elbette bunlar motivasyonunu yüksek tutmaya ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye çalışabileceğin şeylerin sadece bir kısmı. Bu konuda başka hangi yöntem ve tekniklerin yardımcı olacağını düşünüyorsun? Bu teknik ya da metotları daha önce denedin mi veya sana iyi geldiğini düşündüğün metotlar hangileri? Motivasyon ipuçlarını bizimle paylaşabilirsin!

Bir cevap yazın