Kendini Sağlıklı Seçimler Yapmaya Nasıl Motive Edebilirsin?

Hepimiz “Artık yeter. Bundan sonra artık sağlıklı besleneceğim.” ya da “düzenli olarak spora başlayacağım veya meditasyon yapacağım” dediğimiz anları yaşamışızdır. Ama bir çoğumuz bu sözlerin unutulacağı anlar yaşarız. Canımız kek çeker ve kendimizi eski yeme alışkanlıklarımıza dönerken buluruz. Spor salonuna bir gün gitmeyi atlarız ve sonrasında da bir daha hiç gitmeyiz. O sabah meditasyon yapmak için fazla acelemiz olduğunu düşüneceğiz ve meditasyonun kendisi de zaman içerisinde unutulacak. Kısacası, daha sağlıklı bir yaşam benimsemek için hissettiğimiz motivasyonu da kaybederiz. Peki neden daha sağlıklı yaşamlar için motivasyonumuzu kaybediyoruz ve bu konuda ne yapabiliriz?

Sağlıklı olmak için motivasyonumuzu neden kaybediyoruz

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak genellikle üç şey gerektirir: Sağlıklı beslenme, egzersiz ve farkındalık uygulamaları. Sağlıklı beslenme ve egzersiz genellikle fiziksel sağlığımızı sağlarken, farkındalık uygulamaları zihinsel sağlığımızı desteklemektedir. Bu üç şey bizim için sayısız yolla çok iyi olsa da, çoğumuz onları bırakmak için acele ederiz. Peki neden? Neden salatayı tatlıyla değiştiriyor, yürüyüşe çıkmak yerine koltukta oturuyoruz ve farkındalığı tamamiyle unutuyoruz?

Daha sağlıklı olma motivasyonumuzu kaybetmemizin birkaç sebebi vardır. Bunlardan birincisi günümüzde ve yaşadığımız çağda oldukça yerleşik yaşamlar yaşamamızdır. Bu, bütün gün tembellik yaptığımız anlamına gelmiyor. İşe gidiyor ve çok çalışıyoruz. Ancak işimizin çoğu bir bilgisayar karşısında yapılıyor. Meditasyon için oturmak ya da egzersiz yapmak ise bize hayatımızda çok büyük değişiklik yapmak gibi geliyor. Motivasyonumuzu kaybetmemizin ikinci sebebiyse, sağlıklı beslenme, egzersiz yapma ve farkındalığı yapmamız gereken şeyler gibi görmeyip lüks olarak görmemiz. “Organik gıda alacak ya da meditasyon merkezine veya spor salonuna gidecek param yok” diye düşünüyoruz. Üstelik farkındalık ve egzersiz yapmayı sıkıcı görebiliyor ve sağlıklı beslenmeyi tatsız beslenme olarak düşünebiliyoruz. Motivasyonumuzu kaybetmemizin en büyük sebebiyse hayatımızda yaptığımız değişikliklerden hemen sonuçlar almamamız olabiliyor. 

Sağlıklı olma konusunda kendimizi motive etmek için ne yapabiliriz?

Neyse ki bizim için, daha sağlıklı yaşam tarzına sahip olmak için kendimizi motive etmek adına yapabileceğimiz birkaç şey var. Buradakiler sadece birkaç örnek:

  • Kendine seni daha büyük hedeflere yönlendirecek küçük, ölçülebilir hedefler koy

Daha sağlıklı yemeyi, spor yapmayı  ve farkındalık çalışması yapmayı zor bulmamızın bir nedeni, bu değişiklikleri yavaş yavaş hayatlarımıza dahil etmek yerine, hızlı ve büyük hedeflerle başlamamızdır. Sadece 30 dakika ile başlamak yerine spor salonuna gitmeye veya her gün bir buçuk saat boyunca koşmaya çalışıyoruz. Meditasyon konusunda daha önce hiçbir tecrübemiz olmadığı halde, her gün 20 dakika meditasyon yapmaya çalışıyoruz. Ve yemek planımıza sağlıklı yemekleri dahil etmek yerine, komple baştan aşağı değiştirmeye çalışıyoruz. Peki ya tam tersini yapacak olursak? 30 dakika koşmakla başlayıp yavaş yavaş egzersiz süremizi arttırsak? Yeme düzenimizi aniden değiştirmek yerine, şekeri bırakıp tüm öğünlerimize yeşil sebzeleri yavaş yavaş katsak? Her gün sadece 3-5 dakika boyunca meditasyon yapsak ve meditasyon süremizi bir veya iki hafta sonra artırırsak ne olur? Yaşamımızda istediğimiz değişiklikleri yapmak ve bunlara zaman içinde alışmak için böylesi daha kolay olmaz mıydı?

  • Sağlıklı ve lezzetli tarifler keşfet

Sağlıklı beslenme, her gün haşlanmış brokoli ve piliç fileto yememiz anlamına gelmez. Öyle olsaydı, kimse yapamazdı. Aslında yapabileceğimiz lezzetli, sağlıklı birçok tarif var. Ve parmağımızın ucundaki internetteki birçok bilgiyle keşfetmek ve denemek için mükemmel bir pozisyondayız. Seveceğiniz besleyici tarifler bulmak için internet sitelerine ve yemek kitaplarına göz at. Favorilerini bul ve düzenli olarak ziyaret et. Neler sevdiğini keşfettikten sonra kendi tariflerinle bile gelebilirsin! 

  • Farkındalıkla Yemek

Genellikle, zevk aldığımız bir şeyi yerken, hızlıca yeme alışkanlığımız vardır. Daha farkına bile varmadan tabağımızda hiçbir şey kalmaz. Fakat yavaşlayıp biraz zamana yayarsak, yemeğin tadını daha çok çıkarabiliriz. Farkındalıkla yemek, tam da bunu yapmamızı sağlar. Yavaşlayarak ve yemeğin sulu lokmalarını ağzımıza yayarak önümüzdeki yiyeceğin gerçek anlamda tadına varabiliriz. Üstelik yeme sürecini yavaşlattığımızda, daha az yemek yediğimizi göreceğiz. Bu, nedeni insan vücudunun kendini doymuş hissetmesi için 15 dakikaya ihtiyacı olmasından kaynaklanıyor. İşte bu yüzden 15 dakikanı dikkatli kullan ve doymadan önce her lokmanın tadını çıkar. 

  • Farkındalık uygulamalarını ve egzersizleri etkinlik haline getir

Eğer etrafınızda daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeye çalışan bir tek sen varsan, motivasyonunu kaybetmemek daha zor olabilir. Bu nedenle, bu yolculuğa yanında bir arkadaşını veya ailenden birini katmayı düşünebilirsin. Spor salonuna ya da koşuya bir arkadaşınla gidebilir, birinizin motivasyonu düşerse birbirinizi motive edebilirsiniz. Ailenden biriyle ya da hayatındaki özel biriyle meditasyon yapabilirsin. Bu anları önemsediğin insanlarla paylaşarak sadece taahhüt ettiğin şeye daha bağlı kalmaz aynı zamanda daha güçlü bir bağ da kurarsın. Kim bilir, belki bu şekilde düşündüğünden daha güçlü ilişkiler geliştirebilirsin.  

  • Her zaman kendine NEDENİ hatırlat 

Daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için hepimizin nedenleri var. Eğer birisi neden daha sağlıklı olmak istediğinizi sorsa, muhtemelen iki nedenden birini verebilirsiniz: 

“Kilo vermek istiyorum” (Daha sağlıklı beslenmeye veya daha fazla egzersiz yapmaya çalışıyorsanız)

“Stresimi daha iyi yönetmek istiyorum” (Farkındalığı yaşamınıza dahil etmeye çalışıyorsanız)

Ama olay şu ki, bundan daha derine inmeliyiz. Aksi halde, kendimize neden belirlediğimiz şeyler zayıf bir şekilde gelişir ve taahhütlerine sadık kalmamak için mazeretler uydurmaya başlayabiliriz. Yani, sadece “kilo vermek istiyorum” deme. Kendine nedenini de sor. Belki de insülin direnci, diyabet, kötü sindirim veya yüksek kolesterol gibi sağlık sorunları ile uğraşıyor olabilirsin. Belki de çocukların, küçük kardeşlerin veya yeğenlerin için daha iyi bir rol model olmak istiyor olabilirsin.

Aynısı, farkındalığı hayatınıza dahil etme sebebin için de geçerli.tamam, stresi daha iyi yönetmek istiyorsun. Ama neden? Belki de stres düzeyin ilişkilerini kötü etkilediğindendir? Belki de uyku düzenini bozuyor ve uykusuzluğa neden olduğu içindir. Ya da belki de, seni sevdiklerinle geçirebileceğin değerli anların tadını çıkarmaktan alıkoyması nedeniyle olabilir.

Nedenin ne olursa olsun, keşfetmek için kendine sorular sorman önemlidir. Keşfettiğin zamansa, kendine bu nedenleri tekrar tekrar hatırlatman da oldukça önemlidir. Insan zihni, malesef, unutmaya ve eski, tanıdık kalıpları geri getirmeye yatkındır. Bu yüzden motivasyonunu çoğaltmak için kendine “nedenlerini” hatırlatmayı unutma. 

Elbette bunlar motivasyonunu yüksek tutmaya ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye çalışabileceğiniz şeylerden bir kısmı. Bu konuda başka hangi yöntem ve tekniklerin yardımcı olacağını düşünüyorsun? Bu teknik ya da metotları daha önce denedin mi veya sana iyi geldiğini düşündüğün metotlar hangileri? Motivasyon ipuçlarını bizimle paylaşabilirsin!

Bir cevap yazın