Ya Meditasyon Yapamıyorsam?

“Meditasyon yapamamak” diye bir şey yok… Meditasyon ve farkındalık çalışmaları, herkesin kendisine özgü, bireysel olan çalışmalar… Birinin bir diğerinden iyi olması, bu konuda bir doğru veya yanlış olması da söz konusu değil. Bu yüzden böyle bir endişeye kapılıp gitmeden önce, bu yazıya bir göz atmak isteyebilirsin!

Meditasyon yaparken ilk temel hedefin, düşüncelere takılıp gitmemek olmalı. Bunu ilk başta yapmak zor olabilir; ama meditasyon pratiği yaptıkça, yönlendirmelere uydukça, o anda daha çok kalabildiğini göreceksin. Nefesine, bedenine odaklanabildiğini, hislerini, duyumlarını gerçekten hissedebildiğini göreceksin. Böylece de gündelik hayatın tedirginliklerden, kaygılarından uzaklaşarak, o anda sakin ve kaygısız bir alan yaratabileceksin.

Bu yüzden ilk adım olarak kendine bir 10 dakika zaman yarat. Rahat bir oturuşta, derince birkaç nefes al ve ver. O anda var olabilmenin keyfiyle rahatla, ve düşüncelerin gelip gidişini izlerken, farkındalığını nefesine ve bedenindeki duyumlara getirmeye başla. İlk denemende bunu yapamayabilir, veya farkındalığı duyumlara çok kısa bir süreliğine getirmiş olabilirsin; ancak buna alıştıktan sonra, zamanla bu sürelerin uzayacağına emin ol.

Meditasyon yaparken düşüncelerime engel olamıyorum.

Meditasyon yaparken dahi, “hiçbir şey düşünmemek” çok zor. Asıl önemli olan, bu düşünceleri fark etmek, bunlara takılmamak ve onların gelip gidişini izleyebiliyor olmak… Meditasyon yapmak, aslında bir farkındalık uygulaması, yani o düşünceler gelip giderken, bunun farkında olabilme pratiği. Düşüncelerin daima zihinde dolanması gayet normal. Bunları durdurmaya aklından çıkarmaya çalışmak yerine ilk hedefin, bu düşünceleri fark etmek, fakat o düşünceler havuzuna atlayıp, bir anda bambaşka dünyalara gitmemek olmalı… Hedef bu olsa da, meditasyon sırasında bazen bir düşünceye atlayıp onun içinde kaybolduğun zamanlar elbette olacak; bu çok doğal… Ancak bunu fark ettiğin anda, bir dahakine zihnini, nazikçe ve şefkatle, içinde bulunduğun ana getirmeyi deneyebilirsin.

Plan yapmamalı mıyım?

Farkındalık meditasyonu, kendine verdiğin bir farkındalık molası demek. Farkındalık pratikleri yaptıkça, bunları günlük hayata daha iyi uygulayabileceksin. Her geçen gün de, çevrende olan olayların ve var olan insanların; en önemlisi de, kendinin farkında olarak hayatını sürdürebileceksin.

İnsan, geçmiş tecrübelerinden öğrenip, geleceğini düşünerek ve planlayarak kendini geliştirdi ve bu böyle de olmaya devam edecek. Hepimizin öncelikleri var; ve bu öncelikler bizi biz yapan şeyler: İş, aile, sağlık, para veya kariyer gibi… Önemli olan, bu önceliklerin ya da bu önceliklere bağlı olan düşüncelerin içinde kaybolmamak. Çünkü bunlar içinde kayboldukça, kendimizi şu andan uzaklaştırarak, aslında özgürce hareket edebileceğimiz, keyfine varabileceğimiz, içinde bulunduğumuz o anı kaçırmış oluyoruz. Ayrıca gelip geçen o düşünceleri yargısız ve sakin bir şekilde izleyemedikçe, bu düşüncelerdeki anlamları çıkarmaktansa, onların içlerinde kaybolup gidiyoruz.

Bir cevap yazın