Ya Meditasyon Yapamıyorsam?

Meditasyon yapamamak diye bir şey yok. Farkındalık çalışmaları, herkesin kendisine özgü, bireysel çalışmalar. Kimse kimseden iyi değil, bir doğru veya yanlış yok.

Meditasyon yaparken ilk temel hedefiniz düşüncelere takılıp gitmemek olmalı. Bunu ilk başta yapmak zor ama meditasyon yaptıkça, yönlendirmelere uydukça göreceksiniz ki, o anda kalabiliyorsunuz. Nefesinize, bedeninize odaklanabiliyor, kendinizi gerçekten hissedebiliyorsunuz. Günlük tedirginliklerden uzaklaşarak, o anda sakin ve kaygısız bir alan yaratıyorsunuz.

Bu yüzden ilk adım olarak kendinize 10 dakika zaman yaratın. Derince birkaç nefes alın ve verin. Sonra o anda olmanın keyfi içerisinde kendinizi rahatlatın ve meditasyon yapmaya, düşüncelerin gelip gidişini izlemeye, nefesinize ve bedeninize odaklanmaya başlayın. İlk başta kısa aralıklarla ama git gide uzun aralıklarla bunu yapmaya başlayacaksınız.

Meditasyon yaparken hiçbir şey düşünmemek mi gerek?

Hayır, meditasyon yapmak aslında bir farkındalık egzersizi. Meditasyon yaparken hiçbir şey düşünmemek çok zor, asıl önemli olan bu düşünceleri fark etmek, böylece kendinizi tanımak fakat bu düşüncelere takılmamak, düşüncelerin gelip gidişini izlemek. Düşünceler her zaman bizim aklımızda, olması da gayet normal. Bunları aklımızdan atmaya çalışmak yerine ilk hedef, bu düşüncelerin olduğunu görmek fakat o düşünceler havuzuna atlayıp bir anda farklı dünyalara gitmemek olmalı. Meditasyon sırasında bazen bir düşünceye atlayıp onunla gittiğiniz zamanlar olabilir, bu çok normal. Ne zaman bunu fark ederseniz ‘Dur, şu an yine kayboldun!’ diyerek kendinizi o ana getirebilirsiniz.

Meditasyon yapmak hep şu anda olup, hiç plan yapmamak mı demek?

Farkındalık meditasyonu, kendine verdiğin bir farkındalık aralığı demek. Farkındalık pratiklerini öğrendikçe bunları günlük hayata daha iyi uygulamak ve her geçen gün etrafımızın ve kendimizin daha farkında hareket etmek demek.

İnsanoğlu plan yaparak, geçmişten öğrenip geleceği düşünerek kendini geliştirdi ve bu böyle de olmaya devam edecek. Hepimizin öncelikleri var ve bu öncelikler bizi kendimiz yapıyor. İş, aile, sağlık, para, kariyer ve bir çoğu gibi… Bu öncelikleri düşünmek gerekiyor ama bu düşünceler içinde kaybolmamak gerek. Çünkü bunlar içinde kayboldukça kendimizi şu andan uzaklaştırarak, aslında hareket edebileceğimiz, kararlar alabileceğimiz şu anı kaçırmış oluyoruz. Ayrıca bu düşünceleri yargısız, sakin bir şekilde izlemedikçe bu düşüncelerdeki anlamları doğru çıkaramıyor, sadece aralarında kayboluyoruz.

Bir cevap yazın