Meditasyon ve Spor

Spor ve meditasyon arasında çok sıkı bir ilişki var. Meditasyona başlamadan önce spor yapan halimi hatırlıyorum. Her an gibi, zamana karşı bir yarış halinde, hızlı şekilde ‘yapmam gerekenleri’ yapmak için koşturan bir ben vardı. Bedenimi esnetirken, kaslarımı zorlarken, dengemi geliştirirken, koşarken, yüzerken çok hızlı olma isteğiyle beraber hem bedenimi hem de ruhumu yıpratıyordum. Bunlarla beraber, kendine hedef koyan ama bu hedefe ulaşmakta zorlanan bir bendim.

Aslında spor yaparken oluşan bu durum, hayatın her alanında geçerliliğini koruyor. Şu andan keyif almayı bilmeyen, o anı tam hakkıyla yaşamayan zihin ve beden bizi sürekli bir koşturmaya sürüklüyor. Sabah kalkar kalkmaz hızlanan zihin ilk başta işe yetişmeye çalışıyor. Sonra işi hızlı bitirmeye, spora koşmaya, antrenmanı hızlı tamamlamaya, en sonunda ise akşam programına hazırlanmak için kendiyle yarışıyor. Keyif alınan bir akşam programının sonuna doğru ise akılda tek soru beliriyor, şimdi sırada ne var?

Bu tavır düzenli spor yapan veya profesyonel sporla uğraşan kişiler için çok daha yıpratıcı olabiliyor.  Çünkü bu koşturma içinde kendi bedenimize ve duygularımıza önem vermedikçe, onları tanımlamadıkça hem doğru antrenmanı uygulayamama tehlikesiyle hem de stres ve kaygı duygularıyla karşılaşıyoruz. Kendimize koyduğumuz hedeflere ulaşmaya çalışırken zihnimizin oyunlarıyla boğuşuyoruz. Aslında bir sporcu için zihin ve beden arasındaki ilişki çok önemli ve bu ilişkinin sağlamlığı spordan alınan verimle doğru orantılı.

Meditasyon ile farkındalığımızı ve şu anda olma kapasitemizi artırdığımızda otomatik olarak antrenmanımızı daha yavaş, farkında, dikkatli hale dönüştürüyoruz. Spor yaparken farklı düşüncelere dalma sıklığımız azalıyor, bedenimize, kaslarımıza odaklanıyoruz ve her geçen gün kendimizi daha iyi tanıyoruz. Bu tavır sakatlıkları önlerken, bedenimize değer vererek onu geliştirmemize ve sporun daha verimli olmasıyla sonuçlanıyor. Ayrıca hedefimize ulaşma veya ulaşamama konusunda kendi ürettiğimiz düşüncelerin farkına varıyoruz.

Performans sporcuları ve meditasyon

Çok spor yapanlar bilir, spor performansının %90’lık bölümü fiziksel olarak güçlü olmaktan çok zihinsel olarak güçlü olmaktan geçer. Özel koçlara, programlara, aletlere, kıyafetlere para ve zaman harcasak da aslında en önemlisi olan zihin için çok az zaman harcıyoruz. Doğru davranış değişiklikleri ve en üst performans için, uyaranlardan uzaklaşarak yüksek konsantrasyona sahip olmak gerekiyor. Ayrıca bedenimizi, zihnimizi iyi tanımak, yapabileceklerimizin-tam potansiyelimizin farkında olmak, etrafımızdaki etkenleri fark edebilmek, duygularımızı doğru yönetebilmek gibi faktörler için zihin kaslarımızın gelişmesine yatırım yapmamız lazım.

Zihnimiz şu andan çıkıp, yapamazsam gibi korkulara düştüğü zaman bizi ‘şu an’ ile bağlayan ilişkiyi kaybediyoruz, en üst performans gerektiren durumlarda ise yoğun duyguları kaldırmamız zorlaşıyor ve duygularını, düşüncelerini kontrol edemeyen, fark edemeyen insan şu an ile olan ilişkisini kaybediyor. Sporda ise tam da şu anda olmamız gerek. Dış ve iç uyaranlardan etkilenmeden, korkularımızın, seyircilerin, yapamam kaygısının, ışıkların, kameraların bizi etkilemesine izin vermeden tam da o anda yaptığımız performansa odaklanmamız ve her şeyin farkında olmamız gerekiyor.

Spor yapan kişiler olarak neden meditasyon yapmalıyız?

·       Meditasyon yapan sporcular geçmiş sonuçların onlarda bir özgüven kaybı yaratmasına izin vermezler ve tamamen bulundukları ana odaklanmayı öğrenirler.

·       Uyku düzenlerini iyileştirir ve böylece performanslarını artırırlar.

·       Çalışırken ve zorluklarla karşılaştıklarında düşüncelerini kontrol etmeyi bilirler.

·       Performanslarından sonraki sonucu düşünmekten önce oyun içindeki taktiklere ve adımlara odaklanırlar. Böylece kaybetme kaygısı, endişesi yok olur. Tek amaç sonraki hamleleri doğru atmak haline gelir.

·       Dışardan gelen dikkat dağıtıcı uyaranları fark eder ve kendi üzerlerindeki etkilerini yok ederler.

·       Kendi bedenini tanıdıkça daha az sakatlık yaşarlar. Bu sakatlıklardan ise daha hızlı geri dönerler.

2 yorum

  • SELCUK KILICKESEN

    sadece topa vur !

  • Haftada en az dört gün spor ve her sabah meditasyon ile güne başlayan ve yoğun işmtemposunda çalışan bir bireyim Spor ve meditasyon konusundaki fikirlerinize katılıyor ve onaylıyorum Anda kalmak en yöğun fizik ve zihin temposunda kilit nokta bence de🙏🙋🙏 Yoğun egzeris sonrasını gevşeme ve meditasyon ile kapatmak da enerjiyi başa sarmak gibi Nacizane tavsiye ederim… Sevgiyle kalalım…

Bir cevap yazın