Meditasyonun Zamanı ve Süresi

Meditasyon pratiğiyle ilgili aklımızdaki sorulardan biri genellikle meditasyonun süresi ile ilgili oluyor. Belirtmek gerekir ki meditasyon tamamen bireysel bir yolculuk; ve herkesin meditasyon süresi, kendi istekleri doğrultusunda farklı sürelerde olabilir.

Ne zaman meditasyon yapmalıyım?

Bu tamamen senin hayat düzenin ve önceliklerine bağlı. Dilersen sabah 10 dakika daha erken uyanabilir, güne başlamadan meditasyon yapabilirsin. Sabahları yapılan meditasyon genelde günü daha zinde ve sakin geçirmene yardımcı olur. Ayrıca pratik esnasında uyguladığın teknikleri gün içinde kendine hatırlatmanı sağlar. Bununla birlikte, herhangi bir sebeple tercih ediyor isen, akşam uyumadan önce de kendine bir duraksama molası verebilirsin.

Meditasyon pratiğinde önemli olan, güçlü uyaranlardan uzak şekilde; yani televizyon, telefon veya seni kesintiye uğratabilecek diğer tüm cihazları kapatarak, sakin bir ortam yaratıp, rahat bir oturuşa yerleşmek.

Zihin kaos halinde olduğunda, beden otomatik olarak kasılır. Zihinsel veya duygusal bir yoğunluk yaşadığını fark ettiğinde, küçük bir mola verip bedeninde olanları izlemeyi dene. Trafikte sinirlendiğinde muhtemelen karnını kasıyor olduğunu fark edeceksin, bilgisayar başında stresli şekilde bir iş yetiştiriyor iken omuzlarını sıktığını fark edebilirsin, ya da seni zorlayan bir konuşma sırasında belki de dişlerini sıktığını göreceksin. Bedenindeki bu noktaları gevşetmek, duygu durumunu ve hormonlarını doğrudan etkileyerek, içinde bulunduğun durumu senin için kolaylaştıracak.

Ne kadar süre meditasyon yapmalıyım?

“Her gün bir şeye düzenli vakit ayırma” düşüncesi, bu süre 10 dakika bile olsa, konunun gözümüzü korkutmasına sebep olabiliyor. Meditasyon yapmaya yeni başlayanlar 5-15 dakika meditasyon yaparak başlayıp sonrasında kendi istekleri doğrultusunda bu süreyi ayarlarlar. Günde 10 dakika başlamak için ideal bir süredir. Şunu düşün; gün içinde kaç tane gereksiz eyleme, gönülsüz olduğun konuşmaya, buluşmaya veya aktiviteye zorunluluktan, kibarlıktan veya sadece alışkanlıktan zaman ayırıyorsun? Kaç dakika televizyona bakıyorsun veya sosyal medya hesaplarında vakit geçiriyorsun? Kaç dakika belki sadece havadan sudan konuşarak telefonda kalıyor, bazen istemediğin ama reddedemediğin bir buluşmada vakit geçiriyorsun? Bunlara bir yargıda bulunmak veya kendini eleştirmek için değil, sadece yeni bir deneyime yer açmak için ne kadar çok fırsatın olduğunu görmek adına bakabilirsin. Samimiyetle ve kendin için iyi bir şey gerçekleştirme niyetiyle baktığında, günde 10 dakikanı keyifle meditasyona ayırabilirsin.

Bir cevap yazın