Ne zaman ve ne kadar meditasyon yapmalıyım?

Meditasyona ilk defa başlarken akıllardaki sorulardan biri genellikle süreyle ilgili oluyor. Meditasyon tamamen bireysel bir yolculuk ve herkesin odaklanması, kendi istediği sürece girmesi farklı zamanlar alabilir.

Ne zaman meditasyon yapmalıyım?

Bu tamamen senin hayatın ve önceliklerine bağlı. Dilersen sabah bir 10 dakika daha erken uyanabilir, güne başlamadan meditasyon yapabilir, veya akşam uyumadan önce kendine bir parantez açabilirsin. Sabahları yapılan meditasyon genelde günü daha zinde ve sakin geçirmemize yardımcı olur, ayrıca sabahki teknikleri gün içinde uygulayabiliriz.

Meditasyonda önemli olan, güçlü uyaranlardan uzak, televizyon, telefon ve seni kesintiye uğratabilecek her aygıtı kapatıp, rahat bir oturuş için gerekli hazırlığı yapıp, sakin bir ortamda başlamak.

Zihin kaos haline geldiğinde, beden otomatik olarak kasılır. Ne zaman zihinsel ve duygusal yoğunluk yaşıyorsan, küçük bir mola ver ve bedenini izlemeye başla. Trafikte sinirlendiğinde belki karnını kasılı bulabilirsin, bilgisayar başında bir iş yetiştirmek için stres duyduğunda omuzlarını gerilmiş bulabilirsin,  belki seni zorlayan bir konuşma sırasında dişlerini sıktığını fark edebilirsin. Ve bedenindeki bu noktaları gevşetmek, doğrudan duygu halini ve hormonlarını etkileyerek durumu kolaylaştıracaktır.

Ne kadar süre meditasyon yapmalıyım?

Bir çoğumuz “her gün bir şeye düzenli vakit ayırmayı” düşününce, 10 dakika bile olsa bu ilk anda bir direnç duymamıza sebep olabiliyor. Genellikle meditasyon yapmaya başlayanlar 5-15 dakika arasında başlayıp, sonrasında kendi istekleri kadar meditasyon yapmaya başlıyorlar. Günde 10 dakika, başlamak için ideal. Şunu düşün; gün içinde kaç tane gereksiz eyleme, gönülsüz olduğun konuşmaya, buluşmaya, aktiviteye, zorunluluktan, kibarlıktan veya sadece alışkanlıktan zaman ayırıyorsun? Kaç dakika televizyona bakıyorsun veya sosyal medya hesaplarında vakit geçiriyorsun? Kaç dakika belki sadece havadan sudan konuşarak telefonda kalıyor, bazen istemediğin ama kaçınamadığın bir buluşmada vakit geçiriyorsun? Bunlara bakarken, bir yargıda bulunmak veya kendini eleştirmek için değil, sadece yeni bir deneyime yer açmak için ne kadar çok fırsatın var bunu görmek adına bakabilirsin. Samimiyetle ve kendin için iyi bir şey gerçekleştirme niyetiyle baktığında, günde 10 dakikanı keyifle ayıracağını biliyorsun.

Bir cevap yazın