Yalnız Olma Sanatı


Yazıyı okumak yerine, buradan dinlemeyi tercih edebilirsin.

Tek başına ya da yalnız olmaktan korkuyor musun? Pek çoğumuz yalnızlıkla ya da yalnız kalma korkusuyla mücadele ediyor. Bunda utanılacak bir şey yok. Biz insanlar doğuştan sosyal, başkalarıyla iletişim kurmak, bir gruba ve topluluğa ait olmak isteyen yaratıklarız. Aynı şekilde ne kadar sosyal olursak olalım, bunun farkında olsak da olmasak da, zaman zaman yalnız kalmaya da ihtiyacımız var. Yalnız olmak kendimize düşünecek, öğrenecek, yaşadığımız anla tekrar iletişime geçecek ve hem fiziksel hem de akli açıdan iyileşecek alanı tanıyabileceğimiz muazzam bir olma hali. Bu yazımızda yalnız olmanın faydalarına ve yalnız olmakla yalnızlık arasındaki farklara bakacağız. Kendi kendimize boş vakit yaratmanın, kendimize verebileceğimiz en iyi hediyelerden biri olduğunu göreceğiz.

Hem yalnız hem mutlu olabilir misin?

Çoğu insan sosyal olmakla mutluluğu birbiriyle ilişkilendirir, bir dereceye kadar da haklıdır. Ne de olsa iletişim kurup düşüncelerimizi, mutluluklarımızı, acılarımızı ve hayallerimizi paylaşabileceğimiz kişilere ihtiyacımız var. Buna karşın kültürümüzde “yalnız olmayı” asosyal, üzgün ve depresyonda olmakla ilişkilendirdiğimiz bir noktaya geldik. Bu sebeple yalnız olmayı yalnızlık çekmekle ilişkilendirdik. Ancak gerçek bunun tam tersi…

“Yalnızlık” hiçbir arkadaşa ya da dosta sahip olmamaktan ötürü çekilen üzüntü demek. “Yalnız olmanın” resmi tanımıysa “başka kimse olmadan” olma hali. Yani “yalnız olmak” ile “yalnızlık çekmek” aynı şey değiller. Dahası yalnızlığın aksine, yalnız olmanın sağlığımız için iyi olduğu kanıtlanmış bir şey. O halde tek başımıza olmanın kötü bir şey olduğuna nasıl karar verdik?

Yalnız olma sanatını nasıl kaybettik?

Bu soruya verilebilecek yanıtlardan biri; tek başımızayken rahat edebilme özelliğimizi kaybetmiş olmamız. Bu rahatsızlığımızın aslında birkaç sebebi var. Son yüzyılda dünyanın hızla artan popülasyonu, teknolojinin attığı devasa adımlarla birleşince kendi evlerimizde bile tek başımıza olabilme özelliğimizi yitirdik. Bu da tek başına olmanın olumsuz bir şey olduğu algısına kapılmamıza sebep oldu.

Bunu anlamak için tek yapmamız gereken günümüzde kullandığımız terminolojiye bakmak. Örneğin “evde kalmış” deyişi… Bu deyiş, uzun bir zamandır evlenememiş kadınlar için kullanılıyor. Oysa Orta Çağ’da bu deyiş, genellikle geçimini o yıllarda bir kadının edinebileceği sayılı mesleklerden biri olan terzilikle kazanan kadınlar için kullanılırdı. Söz konusu kadınlar evde kalıp dikiş dikerlerdi. Bunu yapanlar bir dereceye kadar ekonomik bağımsızlık kazanırlardı, dolayısıyla “evde kaldığı” söylenilen bir kıza kötü gözle bakılmazdı. Hatta birinin evde kaldığını söylemek bir iltifat bile kabul edilebilirdi. Evde kalan bir kadın evlenmeyi seçtiğinde bu oldukça olumlu karşılanırdı, çünkü sahip olduğu ekonomik bağımsızlık, maddi zorunluluktan ziyade aşk için evlendiğine işaret ederdi.

Günümüzde “evde kalmanın” ne kadar olumsuz karşılandığı göz önünde bulundurulunca bu gerçekten de şok edici bir gerçek. Elbette artık “evde kalmak” toplum dilinde genellikle kullanılan bir tabir değil. En iyi ihtimalle şakayla karışık bir şekilde söylenebilen bir şey. Buna karşın birinin “evde kaldığını” duyduğumuzda hâlâ onun yalnızlık çektiğini ve mutsuz olduğunu varsaymaktayız.

Kültürel anlamda büyük adımlar atmış olsak da yalnız olmanın faydalarından bahsederken yalnız olmak düşüncesi çoğumuzun gözünü korkutur. Ancak yalnız olmanın faydalarını gerçekten anladığımızda bu konudaki perspektifimizi değiştirebiliriz.

Yalnız olmanın faydaları

“Yalnız olmaya” yüklediğimiz olumsuz anlamlara rağmen tek başımıza olmak aslında bizim için çok faydalı. Bunu Hemmingway’e, Anais Nin’e, Rilke’ye ve Mary Oliver’a sorun yeter. Yaratıcı herhangi biriyle konuşursanız konuşun aynı yanıtı alacaksınızdır. Örneğin nörolojinin babası Santiago Ramon y Cajal konu hakkında şunu demiştir: “Ah, yalnız olmanın rahatlığı; orijinal düşünce üretmeye bir sen kadirsin.” Herhangi bir şey yaratmak için yalnız olabilmemiz lazım. Tek başımıza bir odada olup, düşünmemiz ve aktif olarak yaratmamız lazım. Yalnız olmak bizi daha üretken, orijinal ve yaratıcı olmaya davet eder. Yeteneklerimizi ancak tek başımızayken kullanabilir, kendimizle dürüst sohbetler edebilecek kadar savunmasız olabiliriz.

Ama, kabul. Herkes bir Hemingway ya da Rainer Marie Rilke değil. Çoğumuz oturup bir şaheser yaratmaya çalışmadığından neden yalnız olmamız gerektiğini sorguluyor olabilir. Arada sırada yalnız kalma ihtiyacını hissettiğimizde bile bu bizim için öncelikli olmayabilir. Durup bir düşün: kendinle tek başına geçirebileceğin zamanı tanımanın, diğer kişisel bakım alışkanlıkların kadar önemli olduğunu düşünüyor musun? Bu senin için uyumak, yemek yemek, okumak ya da banyo yapmak kadar önemli mi? Refleks gereği hayır diyebilirsin. Ama bu yanıtı vermeden önce şunları göz önünde bulundurmak isteyebilirsin.

Tek başımıza kalmaya neden ihtiyacımız var?

Tek başımıza kalmaya ihtiyaç duymamızın çok önemli bir sebebi var: kendimizi tanımak. Uyanık geçirdiğimiz her saniyemizi dışarıda, başka insanlarla tanışarak, dizi izleyerek ya da sosyal medyada geçiriyorsak kendimizi ne kadar iyi tanıyor olabiliriz?  Aklımız devamlı başka seslere kulak kabartıyorsa kendi iç sesimizi nasıl duyabiliriz. Kendimizi tanımak için tek başımıza olmamız, düşüncelerimizi, duygularımızı ve davranışlarımızı izleyebiliyor olmamız gerekir. Bunu dışarıdan gelen, dikkatimizi dağıtan uyarılar eşliğinde yapamayız. Kendimize bu zamanı tanımazsak oturup kendimize sormamız gereken önemli soruları soramayız ve keşfetmemiz gereken önemli yanıtları alamayız. “Bu ilişkiden ne istiyorum?” “Bu işi gerçekten almak istiyor muyum?” “Yaptığı o yorum canımı neden bu kadar yaktı?” Bu sorgulama esnasında alacağımız cevaplar ve aklımıza gelecek düşünceler bizi hayrete düşürebilir; zira bu süreç, iç pusulamızla tekrar iletişime geçmenin ve kendimize yol göstermenin muhteşem bir yolu. Bu yüzden yalnız olmaktan kaçtığımız müddetçe kendi düşüncelerimizle duygularımızı anlamaktan o kadar kaçarız. Ve düşündüklerimizle hissettiklerimizi anlayamazsak kendi gerçeklerimizi yaşayamaz ve tatmin olamayız.

Meditasyon ve yalnız olmak

İnsanlara tek başıma vakit geçirmeyi sevdiğimi söylediğimde ya dediklerimden şüphe ederler, ya bana inanmazlar, ya da rahatsız olurlar. Kimileri ortaya atılıp iyi olup olmadığını sorar ve bunun sebebini merak eder. Buna nazaran bazı arkadaşlarım evde tek başlarına olma fikrinin onları rahatsız ettiğini, korkuttuğunu ya da bir şey kaçırıyormuş gibi hissetmelerine sebep olduğunu söylemiştir. Yalnız olmanın beraberinde getirdiği, hepimizin bildiği sosyal bağlamlar göz önünde bulundurulunca, bu gayet mantıklı. Yalnız olmak gözümüzü elbette korkutabilir. Ama bir düşün – tek başına olduğunu hayal ettiğinde aklına nasıl bir manzara geliyor? Çoğumuz tek başımıza olmaktan ziyade yalnızlık çekmeyi gözümüzde canlandırırız. Acaba bu ikisi arasındaki farkı anladıktan sonra kendi başımıza vakit geçirmeye daha iyi bir gözle bakabilir miyiz? Bakabilirsek kendimiz hakkında çok daha fazla şey öğrenebilir, değerlerimizle, amacımız doğrultusunda çok daha içsel çalışmalar yapabiliriz.

Tek başına olmaya alışmanın en iyi yollarından biri, meditasyon yapmak. Meditasyon bize kendi kendimize, düşüncelerimizi, duygularımızı ve fiziksel hislerimizi izleyerek geçirebileceğimiz kısa bir aralık sağlar. Farkındalık meditasyonları bunun için mükemmeller. “Farkındalık”, anda, farkında ve mevcut olmaktır. Buna duyularının, duygularının ve fiziksel hislerinin de farkında olmak dahildir. Kendimizle ilgili derin bir bilince kavuşmamızın tek yolu da içimizde olup biteni anlamaktır.

Meditasyon yapmaya nasıl başlamalı?

“Meditasyon yapmayı bilmiyorum,” diye düşünüyor olabilirsin. İşe nereden başlayacağını merak ediyor olabilirsin. Meditasyon Uygulaması’nda meditasyonun temellerini açıklayan bir seri yaratmamızın sebebi de bu.

Meditasyonu pek çok arkadaşıma, pek çok sebeple tavsiye ettim. Geçirdikleri en büyük değişimlerin ardında tek başlarına sessizce oturup kendilerini keşfe çıkabilmiş olmaları yatıyor. Arkadaşlarım bu meditasyonları yaptıkça, gündelik yaşamlarında duydukları huzur, özgüven ve güvende oldukları hissi arttı.

Yalnız olmak sana hâlâ korkutucu geliyorsa işe küçük adımlarla başlamakta fayda var. Örneğin Meditasyon’da “1 Dakikalık” ve “3 Dakikalık” meditasyonların yer aldığı “Hızlı Başla” opsiyonları var. Başlarda 10-15 dakika meditasyon yapmak senin için zorsa 1-3 dakikalık meditasyonlar denemek işini kolaylaştıracaktır. Zaman içinde gitgide daha uzun müddetler boyunca tek başına kalabiliyor olacaksın.

Kendine bu zamanı tanımakta hâlâ tereddüt ediyor olabilirsin. Ama bir de şunu düşün; Kendinle sağlıklı bir ilişkin olmadan başkalarıyla – arkadaşlarınla ya da sevgilinle – sağlıklı bir ilişki kurabilir misin? Sen kendi kendini tanımıyorsan ya da kendi kendine vakit geçirmekten rahatsız oluyorsan veya korkuyorsan, başkaları seninle neden vakit geçirmek istesin?

Bizimle yalnızlık hakkındaki düşüncelerini paylaş! Yalnız olmak sana kendini nasıl hissettiriyor? Tek başına vakit geçirmek üstünde çalıştıysan bu yolculukta sana neler yardımcı oldu?

8 yorum

 • Yalnız olmayı çok seviyorum. Sokakta yürümekten tutun da, dolmuşa binmeye, sinemaya, tiyatroya gitmeye kadar bir çok alanda tek basıma manevra kabiliyetimi artırdığını hissediyorum. Başkalarının yorumlarını, hayatlarına dair zırvalıkları dinlemek zorunda kalmıyorum. Ama istediğim hazır olduğumda da onların tabiriyle sosyalleşiyorum.
  Yalnız olduğumda ise kendi kabuğuma çekilip kendimle ilgileniyorum. Okunacak kitaplarımı, araştırılacak mevzularımı araştırıp yeni ufuklar açıyorum kendime. Dış dünya sadece orada öylece duruyor. Klişe tabirle kalabalıklar içindeki yalnız olmaktansa kendi iç dinyamı zenginleştiriyorum. Deneyimliyorum hayatımın her zerresini.
  Sevgiyle🙏

  • Yorumun için çok teşekkür ederiz! Hem yalnızlığın değerini keşfedip kendine hak ettiğin ilgi ve şefkati gösterdiğini öğrenmek hem de sevdiğin insanlarla etrafının sarılı olduğu harika bir denge kurduğunu görmek muhteşem bir şey. Umarım bunun tadını daima çıkarır, ne kadar sevildiğini, her açıdan ne kadar zengin bir hayatının olduğunu daima hissedersin!

 • Merhaba,
  Yalnız olma halini gerçekten çok seviyorum. Kendimle kalıp bir şeyler üretmek bana çok iyi geliyor. Sosyal medya bağımlılığımı büyük ölçüde azaltmam da bunu olumlu etkiliyor tabi. Şu sıralar çeşitli sebeplerden yalnızlık da çekiyorum, bu yüzden meditasyon uygulamasına daha da sıkı bağlandım. Umarım bir gün herkes yalnız olma halinin tadını çıkarabilir.

  • Bunu bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederiz. Yalnızlığın güzelliğini keşfetmene ve bunun sana iyi gelmesine çok sevindik. Umarım hep yalnız olduğun anların keyfini doyasıya çıkarırsın hem de sevdiklerinle birlikte olduğun anların tadına varırsın.

 • Oncelikle elimin altinda acil durumda tek başına dahi yapılacak eğlenceli şeyler listesi, beni hemen icine cekebilecek film, dizi ya da kitap listesi ve aranacaklar listesi olmalı. Yalnızlık depresif hissettirirse her zaman bu çıkış anahtarlarını kullanabileceğimi bilmeliyim. Sonra bu güvenle meditasyon yaptığımda ya da yalnız kaldığımda bunun yalnızlığıma bir kılıf değil, yalnızlığımın seçim oldugunu bilmek iyi geliyor. Seçim benim olduğu sürece daha çok zevk alıp devam etmek istiyorum ve başlangıçta zorunluluk olan algımı bu şekilde istek algısına dönüştürüyorum.

  • Bu güzel yorumun için çok teşekkürler. Dediğin gibi kendinle vakit geçirirken yapabileceğin eğlenceli, keyifli şeylerinin olması elbette çk önemli. Yalnız kalmanın bir seçim olması, bundan güven almak da çok ayrıcalıklı bir his. Bunu deneyimleyebilmene çok sevindik. Umarım bunu daima deneyimler, kendinle ilgili hiç bilmediğin muhteşem şeyler keşfeder ve dünya görüşünü hiç beklemediğin şekillerde genişletmiş olursun!

 • Küçüklüğümden beri yalnız kalmaktan korkmuşumdur. Hep birine bağlanırdım. Ona hakettiğinden fazla değer verir beni bırakmasınlar diye hayatımı onlara göre şekillendirirdim. Kendimi çok yorduğumu ve kendi haytımı yaşayamadığımı farkettim. Korkumun üstüne gittim. Hayatımın bir kaç ayını yalnız geçirdim. Ve kendimi tanımay başladım. Ne istediğimi nelerden hoşlanıp hoşlanmadığımı öğrendim. Kendime saygı duymaya başladım ve yeni bir ben olarak tekrar doğdum. Arada yalnız kalmak güzelmiş.

  • Bu muhteşem yorumun için çok teşekkürler. Yalnızlığın kendine verebileceğin ne harika bir hediye olabileceğini keşfetmene çok sevindik. Umarım kendi derinliklerini ve güzelliklerini hep böyle keşfetmeye devam edersin.

Bir cevap yazın