Bir başarısızlık olduğunda, sağlık problemi ya da kayıp yaşadığımızda, olaylar istediğimiz gibi gitmediğinde kabul edememek, bizi sürekli bir acı içinde yaşatıyor ve değişimin önüne geçiyor. Duygularımızı, düşüncelerimizi ve bize etkilerini fark ettiğimizde aslında kabule varmak kolaylaşıyor. Kabule vardıkça da hayat daha akışkan bir hal alıyor. Kararlarımızı daha doğru alıyoruz, farklı fırsatlara yer açıyoruz. Bu yüzden çok araştırdık ve çok çalıştık, sonunda da içimize sinen bir seri sizlerle buluştu.

Kabulu ortaya çıkaran temel neden gerçek olanlar ile isteklerimiz arasındaki uyuşmazlık. Durumu olduğu gibi gözlemlemekten çok, hayalimizdeki çizgiye getirmeye çalışıyoruz. Bu çizgiye getirme isteği de sürekli bir zıtlık yaratırken, farkında olmanın önüne geçiyor. Gerçek ile isteklerimiz çarpışıyor. Bu da değişimin önüne geçerken bizi kapana sıkıştırıyor.

Kendi yoğun duygularımız içinde gidip geliyoruz. Şikâyet ediyoruz, huzursuz oluyoruz, kabul etmek istemiyoruz. Aslında gerçek değişim ilk başta olan durumu kabul ederek başlıyor. Çünkü ancak yargısız gözlerle kabul edebilirsek net bir şekilde durumu görebiliriz, değiştirebilirsek değiştiririz eğer geçmiş bir olaysa ve değiştiremiyorsak da hayatımıza devam edebiliriz.

Peki bu seride neler var?

İlk olarak kabul etmenin tanımını tartışıyoruz, gerçekten kabul etmek ne demek? Pes etmek, sineye çekmek, tepkiyi bastırmak, yok saymak mı yoksa gerçekten olayların ve durumların farkında olmak mı?

Zihnimiz nasıl hareket ediyor ve dirençlerimiz neler?

Kabul etmenin önünde ne gibi dirençlerimiz var? Zihin daima bilmek istiyor ve sorularla dolu. Zihnin hareketi, biz yaşadıkça hiç durmaz ve zihin ne kadar cevap alırsa alsın asla tatmin olmaz. Sürekli yeni sorular, hedefler, yorumlar ile çalışmaya devam eder. Çünkü zihin beğenmiyor, hep bir başka şeyin peşinde. Peki zihnimiz hangi düşünceler içinde değiştiremeyeceğimiz olayları kabul etmemizi engelliyor?

Duygularımızı fark edebilir ve sakin bir alana nasıl geçebiliriz.

Durumlara karşı hissettiğimiz güçlü duygular kabul etmenin önündeki önemli bir engel. O kadar bağlanıyoruz, o kadar inanıyoruz ki kopmak zor olabilir. Kabul ederken ilk adım FARKINDALIK, ikinci adım ŞEFKAT, üçüncü adım ise ZAMAN TANIMAK.

İşte bunları detaylı deneyimleyebileceğin KABUL serisi yayında. Aşağıdaki linkten bu seriyi uygulama üzerinden dinlemeye başlayabilirsin. Bu seriyi dinledikten sonra fikirlerini duymak bizi sevindirir. Neler düşündün, ne gibi tecrübeler yaşadın? Buraya yorum olarak yazabilirsin. Haberlerini bekliyoruz!

Kabul serisini dinle

Bir cevap yazın