Meditasyon Yapmanın Yolları

Biriyle konuşurken onu dinlemediğini, yemek yerken ne yediğini anlamadığını, yemeğin tadını almadığını, yürürken aslında yolda değil aklındaki düşünceler arasında yürüdüğünü fark ettin mi hiç? İşte bu zihnimizin bize oynadığı bir oyun. Zihin hep geçmişte veya gelecekte durmak bilmez bir koşturma içindedir. Tedirginlikler, kaygılar, hayaller derken aslında onu kontrol edemeyiz.

Günümüzde uyaranların fazlalığı, zihnimizin bu durmak bilmeyen döngüsünü içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Televizyon, internet, sosyal medya, haberler, arkadaşlar, mesajlar derken günün her saniyesi sayılamaz uyarana maruz kalarak geçiriyoruz. Bu da bünyemizde sürekli bir uyarılma hali ve devamlı stres, kaygı, endişe gibi duyguları ortaya çıkarıyor. Beden ile zihin arasındaki iletişim koptuğu için hiçbir şeyin farkında olmadan yaşamaya başlıyoruz.

Şu zamana kadar meditasyon yapmamış veya yapamadığını düşünüyor olabilirsin, bu hiç önemli değil. Günler geçtikçe meditasyonun aslında çok kolay teknikler içerdiğini göreceksin. Meditasyon uygulaması ile meditasyon yapmaya hızlı bir başlangıç yapabilirsin. Burada kritik olan şey sıklıkla kendine bu zamanı ayırabilmen. Meditasyon zihnimizi şu ana getirmek; nefesimize, bedenimize, duygularımıza odaklanmak için etkili bir yoldur. Meditasyon sayesinde meşgul ve yorgun bir zihinden, sakin ve odaklı bir zihne geçebiliriz.

Meditasyon yaparken gidilen mucizevi bir alan veya dünya yok elbette. Her şey bizim bedenimizde ve zihnimizde gerçekleşiyor. Meditasyon uygulamasında ise yüzyıllardan beri uygulanan bu meditasyon pratiklerini günlük hayata taşıyoruz.

Neden meditasyona ihtiyaç duyarız?

Çoğumuz oldukça stresli, zorlayıcı ve yorucu koşullar altında yaşıyoruz. Değişen dünya düzeninin yüksek temposu, artan uyaranları ve talepkar yapısı sebebiyle hem kendimizle olan teması kaybediyor hem de gerçekte önemli olanın ne olduğunu unutuyor, kontrolsüzce hayata yetişmeye çabalıyoruz. Sabahtan akşama, pazartesiden cumaya nasıl vardığımızı anlamadan sanki koşarcasına yaşıyoruz.  Günlük hayatın koşuşturması, fikir üreten zihnin duraksız bir aktivite halinde olmasına sebep oluyor.

Zihin sürekli tehdit altında hissediyor, verimli dinlenemiyor; geçmiş ve gelecek eksenindeki düşünceler bulutunda yaşıyor. Zihin sürekli yarına dair plan, kaygı, varsayımlar ve düne dair yorumlar yaparken; tam da mevcut anın sunduğu keyfi, deneyimi alamadan yaşayıp gidiyoruz.

Gün içinde etrafımızdaki uyaranların sayısı, bizim o an gerçekten ne hissettiğimizi anlamamamıza ve bilinçsizce koşturmamıza neden oluyor. Dün ve yarın ile ilgili düşünce aleminde yaşarken günlük aktivitelerimizi farkında olmadan tamamlıyoruz. Çoğu zaman tabağımızdaki yemek biterken dün ve yarına dair düşünce zincirinde dolaşıyor ve tadını bile almadan yemeği yutmuş olduğumuzu fark ediyoruz. Araba kullanırken otomatik pilota bağlıyor, hayaller veya analizlere dalıyoruz. Banyo yaparken suyun rahatlatıcı etkisini hissetmek, suyu yudumlarken tazeliğini hissetmek, sevdiğimiz birini dinlerken sözlerin ardındaki hisleri duymak için mevcut olamıyoruz. Çünkü o anlarda zihnimiz şu anı fark edemeyecek kadar meşgul oluyor.

Peki hiç düşünmemek mi lazım? Tabii ki hayır. İnsan önceliklendirerek ve plan yaparak yaşar. Yalnızca böyle daha ileriye gidebilir, kendini geliştirebilir. Fakat bize katkısı olmayan düşünce döngülerinde kaybolmak aslında zihinle bedenimizin ilişkisini koparmasına neden oluyor ve bu kopma bizi her geçen gün şu andan ve şu andan zevk almaktan uzaklaştırıyor.

Sen de bir düşün, bu düşünce zamanlarının kaç tanesinden gerçekten yarar sağladın; kaçında gerçekten aradığın cevabı buldun? Yoksa aradığını bulamadan sadece bir girdap içinde mi dolandın ? Meditasyona duyulan ihtiyaç tam da burada ortaya çıkıyor. Zihnimizin bu koşturmacasına bir dur diyerek gerçekten bilinç altımızı dinleyebileceğimiz, kendimizin farkında olabileceğimiz bir zaman aralığı arıyoruz.

Farkındalık meditasyonu nedir?

Farkındalık meditasyonu:

 • Anın farkında olmaktır.
 • Bedenin, duygularını, düşüncelerini tanımlamaktır.
 • Kendini tanımaktır.
 • Yargısızca gözlemlemektir.
 • Bilinçli bir düşünce ve gözlem yapısıdır.
 • Zihnin ve bedenin buluşmasıdır.

Ne değildir?

Farkındalık meditasyonu:

 • Din değildir.
 • Düşünmemek değildir.
 • Aksiyon almamak değildir.
 • Bir kaçış noktası değildir.
 • Sadece bir stres ve kaygı ilacı değildir.
 • Zor değildir.

Meditasyona başlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Meditasyona başlamayı istemek ve buna gerçekten niyetli olmak atılacak mükemmel bir adım. Meditasyonda her şey istek ve niyete sahip olmakla başlıyor. Böylece zihnin alışkanlıklarını biraz da olsun kırabilir ve sakin, düşünceler arkasında koşturmayan bir alana kavuşabiliriz. Meditasyon yapmaya buradan kolayca başlayabilirsin.

 • Zaman ayır: Meditasyon yapmak için en önemli şey zaman ayırmaktır. Çünkü meditasyon yaparken giymemiz gereken özel bir kıyafet, gitmemiz gereken özel bir yer veya almamız gereken aletler veya araçlar yok.
 • Zihninini hazırla: Meditasyonun amacı zihni susturmak değil, bilinçaltını ortaya çıkarmak, düşüncelerin gelip gitmesine izin vermek ve bulunduğumuz ortamı, bedeni, duyguları fark etmektir. Bu yüzden zihnini böyle bir 10 dakikaya hazırlamaya çalış.
 • Yargısız ol: Meditasyona başlarken bu pratik hakkındaki yargılarını bir kenara bırak ve yepyeni bir tecrübeye hazırlandığını bil. Kötü veya iyi bir düşünceye sahip olmak yerine, fikirlerini bir kenara bırak, sadece tecrübene odaklan.
 • Kendine karşı şefkatli ol: Meditasyon sırasında kendine veya zihnine asla kızma; kendini yargısız şekilde gözlemleyen bir birey ol ve sev. Unutma bu tamamen sana özel bir deneyim, burada başka kimse yok, sadece sen varsın.

Farkındalık meditasyonu yaparken;

 1. Kendini rahat hissedeceğin sessiz bir yer bul ve otur.
 2. Uykuya dalmamak için dik oturmaya çalış.
 3. Başlarken rahatla ve bu dakikaları kendine ayırdığını bil.
 4. Gözlerini kapa ve ilk olarak nefeslerine odaklanmakla başla. Aklın nefes alış ve verişlerine odaklansın. Göğsüne havanın dolup boşaldığını izle ve konsantrasyonunu nefesinde odakla.
 5. Zihninden geçen düşünceleri fark etmeye çalış. Neler düşündüğüne kendine bir pencereden bakar gibi bak. Aklından hangi düşünceler geçiyor?
 6. Meditasyon sırasında bazen aklın farklı yerlere kayabilir, bu çok normal. Bunu fark edince tekrar odağını pratiğine getir.
 7. Nefese odaklanma ve düşünceleri fark etme pratiğini 5-10 dakika boyunca sürdür.
 8. Her gün aynı tecrübeyi yaşamayabilirsin, bazen zihni durduramayız. Bir bakmışız düşünceler içinde kaybolmuşuz. Asla yapamıyorum diye düşünme. Unutma, bu bir süreç ve biz zihin kaslarımızı geliştiriyoruz. Burada önemli olan zihnin bu durmak bilmez koşturmacasına dur demek, düşünceleri fark etmek, nefesin farkına varmak. Böylece vücudu ve zihni sakinleştirebiliriz.
 9. Son olarak, her gün kendine bu 10 dakikalık zamanı ayır. Her gün aynı yerde, benzer zaman aralıklarında yapman meditasyonu alışkanlık haline getirmeni kolaylaştırır.

+ BONUS: Sabahları meditasyon yapmak güne çok zinde ve sakin bir başlangıç yapmanı sağlar. Ayrıca sabah öğrendiğin teknikleri gün içinde de uygulayabilirsin!

Meditasyon App’ indir ve denemeye başla.

Bir cevap yazın