Çocuğumun okulda odaklanmasına nasıl yardımcı olabilirim?

Bir ebeveyn olarak çocuğunun okulda zorlandığını görmek tatsız olabilir. Böyle durumlarda genellikle hayal kırıklığına uğrarız, üzülürüz, hatta çocuğumuza kızarız çünkü onun okulda konsantre olmak için gereken çabayı göstermediğine inanırız. Buna karşın bir çocuğun okula gitmeyi sevmemesinin, konsantre olmakta zorlanmasının ve iyi notlar alamamasının pek çok sebebi olabilir. Bu yüzden kendine “Çocuğumun okulda odaklanmasına nasıl yardımcı olabilirim sorusunu sorar ve sana verdiğimiz cevapları dikkatlice okursan ona yardımcı olabilecek çok güzel tavsiyeler bulabilirsin. 

Çocuğun okulda neden odaklanamıyor?

Öncelikle gel, çocuğunun okulda neden konsantre olamadığına bir bakalım. 

Birincisi, geleneksel okul sistemin her çocuğa kolay gelmediğini anlamamız gerek. Bazı çocuklar kurallara uymakta, sessizce çalışmakta hiç zorlanmazken, bazılarının kafaları karışır ve kaybolup gittikleri hissine kapılırlar. Geleneksel okul sistemi hepimizin farklı olduğu ve dünyada çok değişik öğrenim şekilleri olduğu gerçeklerini hesaba katmaz. Bu sebeple pek çok çocuğun kafası karışır ve bu çocuklar okulda sıkıntı çekerler. Çocuğunun okulda başarılı olamamasının sebebi bu olabilir.

Dünyada pek çok çocuk okula gidemezken bu fırsata sahip olan bizler çok şanslı olsak da okulu bir mecburiyet gibi görmeden edemeyiz. Bir an durup düşün: Okula gitmeyi çok sevmezdin herhalde? Belki de okuldan gerçekten keyif alan az sayıda insandan biriydin. Ne var ki çoğumuz okulu hiç sevmezdik! Eğer çocuğun okula gitmeyi devamlı kısıtlanmak olarak görüyorsa o zaman en iyi öğrenim ortamında olduğu söylenemez.

Çocuğun utangaç olabilir mi? Okulda arkadaşlarının olup olmadığını biliyor musun? Başka öğrencilerin önünde konuşup öğretmenin sorularını yanıtlamakta zorlanıyor olabilir mi? Utangaçlık çocuğunun akademik performansını ciddi şekilde etkileyebilir. Eğer çocuğun çok özgüvenli değilse ya da başkalarıyla birlikteyken nasıl davranması gerektiğini bilmiyorsa okulda rahat etmiyor olabilir, bu da odaklanma kabiliyetini etkiliyor olabilir. 

Çocuğumun özgüvenini nasıl arttırabilirim ve okulda odaklanmasına nasıl yardımcı olabilirim?

Her şeyden önce yapman gereken çocuğunla empati kurmak. Çocuğunla ilişkinin olumlu gelişmesini istiyorsan kendini onun yerine koymak zorundasın. Onun için en iyisinin ne olacağını düşünürken kendi bakış açını kenara kaldırmaya çalış çünkü senin için doğru olan şeyler artık çocuğun için doğru olmayabilir. Çocuğunu dikkatlice, ona tüm dikkatini verip sevgini göstererek dinle. Çocuklarımızı anlamadığımız hissine sıkça kapılırız. İyi de onları gerçekten dinliyor muyuz? Çocuklarımızın zaten ne düşündüklerini bildiğimizi varsaymaktan kaçınırsak onların hiç bilmediğimiz yanlarını keşfedebiliriz. Böylece onları anlayabilecek bir mentalite edinip kendilerini daha iyi anlamalarını sağlayabiliriz. 

Bu noktadan yola çık ve çocuğunu kötü akademik performan gösteriyor diye utandırmaktan kaçın. Aksi takdirde özgüvenini ve onunla olan iletişimini daha da zedelersin. Bunun yerine onunla, onu anladığını göstererek, açık açık konuş. Çocuğunla iyi bir ilişkin olmasını istiyorsan ona okuldayken yüzleştiğin güçlükleri ve onları nasıl aştığını anlatabilirsin. Öğrenmek istiyorsak öğrenebilme kapasitesine sahip olduğumuza inanmamız gerek. Bunu unutma ve çocuğunun nelerde iyi olduğunu, bunlar okulla alakalı olmasalar bile ona hatırlat. Bugün ustalaştığı şeyleri zaman içinde öğrendiğini hatırlat ve ona istediği her şey anlayıp öğrenebilecek kadar akıllı olduğunu hissettir. 

Bir çocuğun odaklanmasına en çok yardımcı olacak şey onun kendi hafızasının nasıl işlediğini anlamasını sağlamak. Çoğu çocuk hafızalarının nasıl işlediğini hiç bilmez. Oysa ebeveynler olarak bizler çocuklarımızın ne tip bir hafızalarının olduğunu anlamalarını sağlayabiliriz. Çocuğunun hafıza tipini keşfetmek için de ona şu gibi sorular sorabilirsin:

Bir dersi ezberlemene yardımcı olan şeyler ne?

 • Öğretmenin dersle ilgili kişisel hikâyeler anlatması (bu, çocuğunun duygularla ilişkili kinestetik bir hafızası vardır demektir)
 • Not tutup görsellere bakmak (Görsel hafıza)
 • Kısa açıklamalar (İşitsel hafıza)

Çocuğunun hafıza tipini keşfetmenin ve ona hafıza teknikleri öğretmenin ya da ona tavsiyelerle numaralar göstermenin pek çok yolu var. Bu sayede bu hafıza tipine sahip olan tek kişinin kendisi olmadığını ve daha iyi ezberlemek için başvurabileceği metodlar olduğunu fark eden çocuğun özgüveni artacaktır. 

Meditasyon çocuğuma ders çalışmasında nasıl yardımcı olabilir?

Küçük veya ergen çocuklarına meditasyon yaptırmayı hiç düşündün mü? Belki biliyorsundur ama gitgide daha çok okul günlük rutinlerine meditasyon saatleri eklemekte. Bunun da başlıca sebepleri var: Meditasyon çocuklarla, ergenlerin daha iyi odaklanmalarını sağlar, özgüvenlerini geliştirir, sakinleşmelerine ve gün içinde daha iyi hissetmelerine yardımcı olur.

Bu yüzden bu pratiği evinde de benimsemeni öneririm! Kendin meditasyon yapmıyorsan bu başlamak ve çocuğunla her gün huzurlu bir vakit geçirmek için mükemmel bir fırsat. Meditasyon yapmaya kısa meditasyon seanslarıyla başlamanı öneririm. Böylece pratiğin aslında gayet sürdürülebilir olduğunu görür, kendinle, çocuğunu kaldıramayacağın bir şeye başlatmış olmazsın. İşte meditasyon sayesinde bir kişinin tutumunda gözlemleyebileceğin bazı değişiklikler:

 • Daha iyi öz-farkındalık,
 • Daha fazla odaklanabilmek,
 • Daha iyi bir hafıza, 
 • Huzurlu olma
 • Kontrolde olma hissi
 • İlişkilerin iyileşmesi
 • İletişimin iyileşmesi
 • ve çok daha fazlası!

Eğer bu özellikler listesinin çocuğunun okul performansını doğrudan düzelteceğini düşünmüyorsan olaya değişik bir açıdan yaklaş. Strese girdiğin anlarda sana verilen bilgileri odaklanıp sindirdiğini hayal edebiliyor musun? Başarısız olabileceğini veya etrafındaki yetişkinlerin seni yargılayacaklarını düşünüyorsan nasıl konsantre olabilirsin? Çocuğunun kendi kişiliğini inşa etmesine sükunetini ve kendini kontrol etme kabiliyetini korumasına aracı olarak yardımcı olarak ona kendi zayıf noktalarını daha iyi anlayıp güçlü taraflarını kucaklamasını sağlayabilirsin. Böylece çocuğun kendini olduğu gibi kabul edip hayatında bir denge kurabilir ve bunun bir uzantısı olarak okulla olan ilişkisini iyileştirebilir.

Şimdi, her zamanki gibi senin kişisel hikâyelerini dinlemeyi çok isteriz. Çocuğun hiç okulda konsantrasyon problemi çekti mi? Ona yardımcı olmayı başarabildin mi?

Bir cevap yazın