Zor Günlerde Öz Sevgi

Gözünü açtığın andan, yatağa girip gözlerini yumduğun son ana dek sürekli koşturduğun bir günü düşün. Hayal etmesi çok da zor olmasa gerek! Sanki her gün birbirinin tekrarı ve bizler devamlı bir şeyleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Yaşadığımız hayat bizim hayatımız ama biz ne kadarında kendimize özen gösteriyoruz? Bunun cevabı biraz muallakta. Yemek yiyor, duş alıyor, temel ihtiyaçlarımızı görüyoruz, ama konu eşsiz benliğimize alan açmak olunca genelde buna vakit bulamıyoruz… Aynada her sabah gördüğümüz yüzü “elbette” sevdiğimizi söylüyor ama söze döktüğümüzü pek de icra etmiyoruz. Peki 24 saat mi bize yetmiyor, yoksa biz mi ona sığamıyoruz?

Pratiğe Niyetlenmek

Kendimi seviyorum, peki bunu kendime ne kadar gösteriyorum? Her şey bu soruyu sormakla ve dürüst bir cevap vermekle başlar. Sevgi emek ister. Ne kadar değerli olduğumuzu hissetmek için de bu gerekir. “İnsan emek harcadığı şeyleri sever ve sevdiği şeyler için emek harcar” der kıymetli yazar Erich Fromm. İşte bu yüzden kendini biraz da olsa seviyorsan, kendine günlük hayatta yer açmalı ve emek vermelisin. Bunları yaptıkça kendinle ilgilenmeye başlarsın. İhtiyaç duyduğumuz ilgiyi çoğu zaman başkalarından bekleriz. Oysa bu ilgi ve şefkat aslında kendi içimizde. Gün içinde hiç zamanın olmadığından yakınıyorsun ya, inanma bunu diyen iç sesine. Kendine ayıracak biraz vaktin olmalı. Atman gereken ilk adım buna inanmak ve harekete geçmek. Unutma ki gerçek sevgi engel tanımaz!

Gözün korktuysa biraz bekle. Kendini sevme pratikleri için bolca zamanın var. İşe önce gününü planlayarak başlayabilirsin. Plansızlık tüm gününün telaşlı geçmesine neden olur. Doğru planlamayı yaptığında gün içinde sana açılan boşluklara kendini sevme pratikleri yerleştirebilirsin. O zaman kendine harcadığın bu kısa zamanların nasıl bir mutluluk tatmanı sağladığını göreceksin.

Kendine Alan Açma Listesi

Hepimiz farklı farklı rutinlerin yoğunluğunu yaşıyoruz. Kimimiz anne ya da baba olarak, kimimiz öğrenci, kimimizse çalışan olarak bunu deneyimliyoruz. Tüm bunlar kendi içlerinde değişken detaylar barındıran roller. Buna karşın aşağıdaki listenin belki tamamını, belki bir kısmını alıp istediğin zaman uygulayabilirsin. İşte başlıyoruz:

Kendi devrimini yapıp uyanma saatini değiştir! Alarmını her zamankinden yarım saat önceye kur. Bu 24 saatte sadece yarım saat. Bunu başarabilirsin!

Rutinlerini gözden geçir ve bir gece önceden ertesi gün neleri halledebileceğini belirle.

Bunun için:

 • Ertesi günün hava durumuna bakıp ne giyeceğini önceden seçebilirsin. Çoğumuz dolabımızın önünde dakikalarımızı harcıyor, zamanı kalmayınca hiç de içimize sinmeyen kombinler yapabiliyoruz. Bu sayede boşalan 10 dakikanın yerine keyifle yapacağın bir makyajı ya da düzeltebileceğin sakal traşını koyabilirsin.
 • Çantanı akşamdan hazırlayabilirsin. Hangi çantayı seçersen seç içine koydukların gün be gün değişkenlik gösterecektir. Bu sayede oradan oraya telaş içinde koşturup oradan buradan topladıklarını çantana atmana gerek kalmaz. Bunun yerine spor veya yoga yapacak vaktin bile kalabilir.

Uyandıktan sonra neler yapacağını planla:

 • Alarmın sevdiğin bir melodi olsun. Güne böylece kendine özenle ve gülümseyerek başlarsın.
 • Yüzünü bol suyla yıka. Suyun kendini iyi hissetmeni sağlamasına izin ver.
 • Aynada kendine bak, yüzünü dikkatle incele ve şu sihirli kelimeleri söyle “Günaydın. Yeni bir gün başlıyor. Nasılsın? Çok güzelsin, seni seviyorum.” Bunların hepsini, bir kısmını, burada yazmayan başka şeyleri kendine söyle. Ne diyeceğini sen seç ama sadece farkındalıkla söyle. Etkisini göreceksin.
 • Çantanı geceden hazırlamıştın. Şimdi o süreyi sana iyi gelecek hareket düzenine ayırabilirsin.
 • Saatini yarım saat erkene kurmuştun. Hareket edip iyice canlandıktan sonra meditasyonunu yap. Kendinle baş başa, samimiyetle kaldığın bu en özel anı kendinden esirgeme. İster yarım saat meditasyon yap, ister biraz daha uzun süre hareket et.
 • Akşamdan yaptığın hazırlık sayesinde telaşlanmadan geçirebileceğin zamanın açılmış olması daha rahat hazırlanmanı, evden kendini daha iyi hissederek, sakince çıkmanı sağlayacak.

Gün içinde molalar ver:

 • Bir şeylerin imkansızmış gibi durması seni aldatmasın. Denemeye niyet et.
 • Alarmını bu kez gün içi molaların için kur. Bugün çok yoğun geçiyor, biliyorum. Ancak çocuğun için listelediğin kreşlere bakmaya yarın da devam edebilirsin. Hazırladığın ödevin ya da raporun teslimine sayılı dakikalar mı var, yoksa sen iki sayfa daha fazla yazmanın mı derdindesin?
 • “Kendime dönüş anları” diye adlandırdığın alarmlar kur. Bu alarmları çok meşgulsen ertele, ama asla kapatma! İşte vaktin olduğunda bu kendine dönüş anlarında şunları yapabilirsin: Ellerini kalbine koy ve gününün nasıl geçtiğini sor. Kendine sarıl. Aynada makyajını tazele ya da bileklerini ıslatıp biraz ferahla. Kendine gülümse, bir ihtiyacın olup olmadığını sor.

Yatmaya hazırlan:

 • Güne başlarken nasıl hazırlandıysan yatmaya da öyle hazırlan.
 • Günlük tutmak verimli bir özen rutini olabilir. Oturup o gün neler hissettiğini, neler yaşadığını yaz ve hatta kendine açtığın minik alanlardaki tecrübelerini kaydet.
 • Ertesi günün hazırlıklarını yap ve yatağa öyle gir.

Bonus Öneriler

Bir günün içine yerleştirebileceğin “Kendime Dönüş” anlarına haftalık ve hatta aylık rutinler de ekleyebilirsin:

 • Her hafta kendinle randevulaş: Bunun ne zaman, nerede olacağını, ne kadar süreceğini kendin belirle. Buna ayırabileceğin süre 10 dakika da olsa, dışarı çıkamasan da bunu yap. Kendine içecek bir şeyler ısmarla ve hayatının nasıl gittiğini sor, tıpkı arkadaşına sorduğun gibi.
 • Her ay kendine bir hediye al: Bu kulağına savurganlık gibi gelmesin. İhtiyacın olan bir şeyi bir hediyeye dönüştür. Arada sırada ihtiyacın olmayan bir şeyi de al ve kendini şımart. İnternetten aldığın bir ürünü “hediye paketi” seçeneğiyle hazırlat, kendine bir not yaz.

En Yoğun Günün Ne Kadarı Gerçek?

Kendimize açabileceğimiz alanların çoğuna halledilecek işler yerleştiriyoruz. Günün sonundaysa yine çok yorulduğumuzdan dem vuruyoruz. Gününü tekrar gözden geçirip yoğun olduğun zamanlara bir göz at. Bu yoğunluğunun ne kadarı sahte, ne kadarı gerçekti? Bazı dönemlerimiz gerçekten yoğundur ancak bunlar rutin olacak kadar sık olmaz. Boşluklara yeni işler yerleştirmek yerine, yukarıdaki seçenekleri dene. Göreceksin bu sana çok iyi gelecek.

1 Yorum

Bir cevap yazın