Meditasyon ne kadar sürede etki gösterir?

İlk meditasyonunu tamamladın, peki sonrasında neler hissettin? Çoğumuz rahatlama, sakinlik, dinginlik, şefkat gibi duyum ve duygular hissediyoruz. Aslında meditasyon, bu duyum ve duyguları dışarıdan bir yerden getirip içimize ekmiyor. Sadece içimizde derinlerde olan ama unuttuğumuz duyguların ve düşüncelerin fark edilmesini sağlıyor. Gün içinde, aklın o kadar çok düşünceyle dolu ki, bu duyguları hissedemiyorsun bile. Sabah uyandığın ilk saniyeden, gece uykuya daldığın son saniyeye kadar bu düşünce yoğunluğu gözlerini kör ediyor. Bu yüzden eğer, bu duyguları azıcık da olsa hissettiysen bil ki bunlar, içinde derinlerde bir yerlerde.  Sadece daha çok ve daha sık keşfedilmeyi bekliyorlar.

Tabi bu duyguları çok net şekilde hissetmemiş de olabilirsin ve aklında farklı sorular dolaşıyor olabilir. Bu son derece normal. Sonuçta ilk defa bir pratiğe başlıyorsun ve anında etkilerini görmek istiyorsun. Genelde, meditasyona yoğun bir beklentiler bulutu ile birlikte başlıyoruz.

İlk meditasyonundan beklentin, belki duygu durumunla ilgiliydi. Uygulamanın sonunda endişe seviyende bir parça azalma ya da birine karşı olan şefkat duygunda iyileşme görmeyi bekledin. Ama gözle görülür hiçbir değişim gözlemleyemedin. Belki de o ilk meditasyon sonrası yaptığın işe daha iyi odaklanmayı, ofisteki stres seviyeni kolaylıkla kontrol edebilmeyi bekledin. Ama o da olmadı. Şu anda, meditasyon sana sadece anlık rahatlama sağlayan bir araçtan başka bir şey değilmiş gibi görünüyor da olabilir ve dahası belki düşünceler denizinde boğulup gittiğin için meditasyon sırasında o “anlık” rahatlamayı bile deneyimleyemedin. İşte bunların hepsi çok normal.

Eğer meditasyonu anlık bir ağrı kesici veya sihirli bir iksir sanıyorsan, bunun tam tersi olduğunu söylemeliyim. Meditasyon, anlık etkileri görülen ama bundan da öte uzun vadede etkileri açığa çıkan bir pratik. Bazılarımız yaptıkları ilk meditasyonlarda bu etkileri fark edemiyor ama yapılan bilimsel araştırmalar da zihnimizin ilk andan itibaren değişmeye başladığını kanıtlıyor.

Geçtiğimiz ağustos ayında Yale Üniversitesi’nden bir araştırma grubunun yayınladığı araştırma tam da bu noktayı açıklıyor.

Frontiers of Neuroscience’ta yayınlanan bir araştırmaya göre kısa süreli dahi olsa yaptığımız ilk meditasyonun faydalarını, biz fark etsek de fark etmesek de, hemen görmeye başlıyoruz.

İlk defa yapılan kısa bir meditasyon bile zihinsel becerileri kuvvetlendiriyor

Farkındalık meditasyonları hayatımızda daha geniş bir yer almaya başladıkça, bilim insanları da üzerinde daha fazla araştırma yapar oldu. Bugüne kadar yapılan çoğu araştırma belli bir süre boyunca uygulanmış, yoğun meditasyon programlarının zihinsel beceriler ve dikkat üzerindeki olumlu etkilerini inceliyordu. Catherine Norris & Hedy Kober ve ekibinin yaptığı araştırma ise hiç meditasyon deneyimi olmayan denekler üzerinde 10 dakikalık kısa bir meditasyon uygulamasının etkilerini bizlere gösterdi.

Araştırma ekibi, daha önce hiç meditasyon deneyimi olmayan 40’a yakın Swathmore Üniversitesi öğrencisini rastgele 2 gruba böldü. Bir gruba 10 dakikalık farkındalık meditasyonu, diğer gruba ise National Geographic’ten benzer biçimsel niteliklere sahip 10 dakikalık bir makale dinletti. Hemen ardından 2 gruba da aynı basit zihinsel testleri uyguladılar.

Dikkatin kalitesi ilk uygulamayla iyileşiyor

Araştırmanın sonucunda, 10 dk’lık yönlendirmeli farkındalık meditasyonu yapan grubun farkındalık, odaklanma gibi testlerde daha iyi sonuçlar elde ettikleri ve dikkati yönlendirmede daha başarılı oldukları tespit edildi.

Bu yeni bulgu oldukça önemli çünkü tek bir defa meditasyon yapmaktan bile fayda elde etmeye başladığımızı kanıtlıyor. Yani meditasyon, pratik yapmaya başladığın ilk andan itibaren etki gösteriyor.

Peki ne gibi değişimler olmaya başlıyor?

İlk andan itibaren, beynin duyguları yöneten bölümleri olan prefrontal korteks ve limbik sistem değişmeye başlıyor, gri maddenin yoğunluğunda artış başlıyor, dikkat gibi performansa yönelik niteliklerde hızlıca iyileşme sağlanıyor.

Uzun lafın kısası; meditasyon, içine adım atar atmaz seni rüya gibi bir dünyaya taşıyacak bir araç değil ancak ilk deneyiminde fark ettiğin o hafiflik ve rahatlama, yaptığın her yeni meditasyonda seni mutlu etmeye devam edecek. Fakat bunun yanında kalıcı bir değişim ve iyileşmeyi ancak ve ancak düzenli bir pratik sonucunda görebileceksin.

İşte tam da bu nedenle, meditasyon uygulamasına güvenmek, ona alan yaratmak, her gün sadece 10 dakikanı ayırmak, beklentilerin minimumda kaldığı o meditatif alanda sabırla kalmak sana müthiş bir sürecinin önünü açacak.

Bu yüzden dayan, haftada 2-3 kere oturmaya çalış ve her geçen gün zihnini, bedenini daha iyi kontrol edebileceğini göreceksin.

Bu süreci adım adım, sabırla ilmek ilmek işleyerek hayatının bir parçası yapmaya hazır mısın?

Hayatındaki değişimin eşiğindesin.

3 yorum

  • bazen mediyasyon yaparken doğal taşlardan faydalanmak iyi hissettirebilir, meditasyonun etkisini kuvvetlendirebilir bence, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

  • İlk meditasyon denememi bir hastane odasında, refakatçiyken yaptım. Haliyle çok üzgün ve endişeli bir haldeydim. 10 dk. rahatladım.

  • Yaklaşık bir yıldır haftada 3 yada 4 gün yapıyorum. Etkileri inanılmaz. Duygu durum kontrolü ve ozsefkat geliştirerek kendime karşı anlayışlı ve sevgi dolu biri haline geldim. Insanlar meditasyon yapan ve yapmayan olarak ikiye ayrılmalı. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın