Bir Girişimci Olarak Eleştirel İç Sesinle Başa Çıkmak

Saat gece 3.24 ama uyuyamıyorum. Eleştirel iç sesim ya da “içsel eleştirim” tavan yapmış, hem vücudumu hem de zihnimi ayakta tutuyor. Haftasonu çok hızlı geçti. Bugün günlerden Pazar ve tam olarak buradayım, uyanık, karanlık tavana bakıyorum, geçen haftanın hatalarına düşünüp haftaya gelecek olanlara bakıyorum. İçsel eleştirel sesim zihnimi ele geçirmiş durumda. Nasıl bu hale geldim? Geçtiğimiz yıl içinde küçük bir işletme kurdum, kendi patronum olmaya ve kendi kendime girişimci olmaya karar verdim. Şimdi, bu küçük ses hepsini mahvetmeye çalışıyor. Eminim bu gece bu durumda olan sadece ben değilim. İçinizdeki eleştirmen sizi yıkmaya çalışırken eminim binlerce kişi şu anda aynı şekilde hissediyor, uykusuz ve pozitif kalmak için elinizden geleni yapıyorsunuz.

Eleştirel İç Ses Nedir? 

Hepimizin hareket ve davranışlarımız hakkında olumsuz yorumlar yapan eleştirel bir sesi vardır. Bu ses bize “bunu başaramazsın, fazla salaksın. Yeterince hızlı veya güçlü değilsin” gibi şeyler söyler. Doç. Dr. Lisa Firestone’a göre bu ses “eski yaşam tecrübelerimizden, kendimiz hakkında düşündüğümüz ve içselleştirdiğimiz şeylerden geliyor.” Bu düşünceler acı çocukluk deneyimlerinden veya çevremizdeki örnek aldığımız yetişkinlerden gelen davranışlardan kaynaklanıyor. Firestone, “Büyüdükçe, kendimize ve başkalarına karşı bu yıkıcı düşünceleri bilinçsiz bir şekilde benimsiyoruz ve içselleştiriyoruz” diyor. Daha sonra bu olumsuz kalıptan kaçınmak ya da bu olumsuz kalıpla tanımlanmaktan kaçınmak için kendi yolumuzu yaratıyoruz. 

Güven Eksikliği

Benim içsel eleştirim çok küçük, yumuşak tonlu, neredeyse gizli bir ses. Öz bakım ve endişe ile kolayca karıştırılabilir. Gerçekteyse oldukça yargılayıcı, kritik ve kaba. Bu ses aktif, uyanık ve birçok şekilde karşımıza çıkıyor. Hatalarımı ve başkalarının söylediği benimse abartıp güvensizlik haline getirdiğim zararsız yorumlarını sürekli bana hatırlatıyor. Doğru düzgün yapamayacağımı düşündüğüm için başlamaya utandığım ya da başlamaktan korktuğum yapılacaklar listemdeki tamamlanmamış her görevi gözümün önüne getiriyor. İnsanlar ne kadar “endişelenme, yapabilirsin” dese de, buna inanmakta güçlük çekiyorum. İlerleyebilmem için gereken iltifatları kabul etmekte zorluk çekiyorum. Bu küçük ses her ne kadar güçlü ve felç edici olsa da, bütün modumuzu ve hayatımızı kontrol etse de, bu sesin aslında bizi uyarmaya çalışan doğal bir savunma mekanizması olduğunu unutmamak çok önemlidir. 

Bu Ses Girişimciliği Nasıl Etkiliyor? 

Bildiğiniz gibi, küçük işletmeciler aynı anda birçok şapka takmak zorundadır. Sunulan tüm hizmetlere ek olarak, müşteri hizmetleri, pazarlama, finansal tahminler, insan kaynakları vb.gibi birçok diğer iş alanlarında da çalışmak zorunda kalırlar. Bu, disiplinin ve ileriyi düşünebilme yeteneğinin yanı sıra, yaratıcı olmayı, sürekli gelişmeyi, araştırmayı ve ne zaman planlanmamış bir şey olursa geriye dönebilmeyi gerektirir. Bu gibi durumlarda eleştirel iç ses ortaya çıktığında büyümeyi ve ilerlemeyi engelleyerek bu süreçleri yavaşlatabilir hatta durdurabilir. Örneğin, sırf iç sesim “Başaramayacağım. Hazır değilim. Proje çok anlamsız” dediği için yakın zamanda başlamak istediğim bir projeyi öteleyip duruyordum. 

Bu Eleştiren İç Sesle Nasıl Mücadele Edebiliriz? 

Ortaya çıktıkça bu sesle nasıl mücadele ediyorum? Öncelikle, sesin varlığını ve etkisini kabul ediyorum. Sonrasında perspektif kazanmak için aşağıdaki tekniklerden birini veya birkaçını uyguluyorum:

Sese İsim Ver 

Sesi tanımlamak, güven kazanmada ilk adımdır. Bunu tanımlamanın ve kabul etmenin birçok yolu var. “Ah, yine o küçük sesi duyuyorum” demek bile bu yollardan bir tanesi. Sesin tonunu bulmaya çalışabilirsin de. Yüksek ses mi yoksa düşük ses mi? Ayrıca bir isim de verebilirsin. Bu şekilde “Joe” seninle ne zaman konuşmaya gelirse, merhaba deyip işine devam edebilirsin. Unutma, bu küçük ses sen değilsin. Bu gerçek değil; bilinçaltın seninle oynuyor. Ona sadece “evet, her neyse” ya da “havamda değilim Joe, teşekkür ederim ve hoşçakal” diyebilirsin.

Kırmızı Şapka

Bunu görmenin bir başka yolu da, birçok kez gördüğün ama kişisel olarak tanımadığın birini düşünmektir.  Belki de, bu kişiyi köpeğini gezdirirken, markette veya otobüste gördün. Bu kişinin bugün parlak kırmızı bir şapka taktığını düşünün ve bu görüntünün içsel eleştirinizle olan ilişkinizi temsil ettiğini hayal edin. İşlerinizi hallederken kırmızı şapkayı takan kişiyi görüyorsunuz ve “aa, bugün kırmızı şapka takmış” deyip markete doğru yürümeye devam ediyorsunuz. Bu kadar. Şapkayı gördün, fark ettin ve kabul ettin. “Ee, ne olmuş” dedin ve devam ettin. Eleştiren iç sesinize de böyle yaklaşabilirsiniz. Duyun, görün, ihtiyacınız olursa üzerine kırmızı bir şapka takın ve çok önem vermeden geçmesine izin verin.

Masa

Bir kağıda iki sütun çiz. Sol sütuna iç sesin söylediklerini yaz, sonra da sağ sütuna sola yazdığın cümlelerin olumlu hallerini yazmaya başla. Sol sütunu elinle kapat ya da sayfayı geriye doğru katlayıp sağ sütunda yazanları oku. Örneğin sol sütuna “Bu proje için yeterince iyi değilim.” “Yeterince yetenekli değilim.” “Kurumsal işimden asla vazgeçmemeliydim.” “Bu iş toplantısında başarısız olacağım” yazabilirim. Sağ sütuna ise “Bu proje için mükemmelim.” “Bu işi mükemmel bir şekilde yapabiliyorum.” “Kurumsal işime geri dönmeme gerek yok çünkü onu sevmiyordum ve bu işimde çok başarılıyım.” “Bu iş toplantısından başarılar elde edeceğim.” yaz.  Bu cümleleri motivasyonel alıntı gibi tut. Ne zaman olumsuz bir düşünce, seni bir işi yapmaktan veya önemli biriyle tanıştırmaktan alıkoyuyorsa, sağdaki sütunu inanç ve gülümsemeyle istediğin kadar tekrarla.

Güneş

Bu, yatmadan önce, sabah veya yürürken, herhangi bir yerde ve zamanda yapabileceğiniz aktif bir meditasyon türüdür. Ayakta durabileceğin ya da oturabileceğin sessiz bir yer bulmaya başla ve rahatladığında, senin için kolaysa, gözlerini kapatabilirsin. Kollarını iki yanından gökyüzüne doğru güneş gibi yukarı kaldırırken derin bir nefes al. Kollarını aşağı doğru indirirken tüm olumsuz düşünceleri uzaklaştırarak nefes ver. Kollarını nefesle kaldırmaya ve indirmeye devam et. Kolların yükseldikçe, pozitif, sevgi dolu, sıcak ve şefkatli düşüncelerle nefes al. Kolların alçaldıkça, karanlık, olumsuz ve yıkıcı düşünceleri nefes verir gibi dışarı at. Bunu yaklaşık on nefes için uygula. Her soluduğunda, bu küçük ses üzerinde kontrol sahibi olmak için kollarını güçlü bir şekilde uzattığından emin ol. Nefes alırken olumlu düşünceleri sesli bir şekilde söylemek ve bütün negatifliği nefesinle birlikte dışarı atarken ses çıkarmak iyi hissettirebilir. Uygulamayı bitirirken iki elini de kalbinin üstüne koy, kendine sevgi, sıcaklık ve ışık ver. Bu hem zihnini yatıştırır, hem de sana fiziksel enerji verirken motivasyonunu da artırır. 

Bir girişimci olarak, kendine yüklenmemeye çalış ve eleştirel iç sesin olan “Joe” nun gelecekteki işlerini mahvetmesine izin verme. Girişimcilikte mükemmelliğin ilerlemenin düşmanı olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Hatalar iş dünyasında ve hayatta öğrenmenin bir parçasıdır. Bu alıştırmaları nasıl yaptığınızı bana bildirebilirsiniz. Iç sesini susturmada bu alıştırmalar sana yardımcı oldu mu ve neler düşünüyorsun merak ediyorum. Yorum bölümüne yorum, soru veya istek bırakabilirsin. Bana gelince, şimdi güneş doğuyor. Bunu yazdıktan sonra, projemi daha da ertelemek için hiçbir bahane kabul etmeyeceğim! Tabii önce biraz uyumam lazım! 

Çevirmen: Gökçe Yanık

Editor: Angela Boltz

Bir cevap yazın