Farkındalıklı Cinsellikle Daha İyi Bir Cinsel Hayat

Partnerinle yaşadığın son cinsel birlikteliği bir düşün. Fiziksel hareketlerini değil de, o esnada zihnindeki hareketlilik nasıldı biraz onları hatırlamaya çalış. Gözlerin onun gözlerindeyken, zihnin de aynı noktada mıydı? Kendini en doğal halinle bıraktığın anda aklından; orgazm olup olamayacağın, az önce parterinin göbeğine mi baktığı, onu mutlu edip edemediğin, sabah yolda yürürken sana çarpan kişi, bir hafta önce ziyaret ettiğin arkadaşının bahsettiği kitaptaki bir konu, belki yan odada uyumakta olan çocuğunuzun sizi duyup duymadığı gibi sayısız düşünce geçiyor olabilir. Liste uzar, eğer izin verirsen…

Yapmakta olduğumuz her neyse ona odaklı kalmamızı sağlayan bilinçli farkındalık yani mindfulness, sana sevişirken de rehberlik edebilir, tıpkı yemek yerken ya da yolda adımlarken olduğu gibi. Mindful seks son dönemde gündeme gelen, cinsel ilişkilerde yaşanan sorunların çözümünde kullanılan yöntemlerden biri. İlişkinde bugüne dek herhangi bir sorun yaşamamış olabilirsin ancak cinsel birliktelik esnasında zihninin nasıl hareket ettiğinin farkında mısın? Hazzın en üst noktaya ulaştığı anda, bunu benliğinle yaşamak varken partnerinle senin arana zihninin girmesini bilinçli farkındalık engelliyor.


“Beyin esasında yeni bir insana değil, sadece yeniliğe ihtiyaç hissediyor.”

– Rayka Kumru

Bilinçli Farkındalık ve Seks

Konuyu derinlemesine irdelemek için Seksolog Rayka Kumru ve cinsel sorunlar konusunda bir aktivist olan Jessica Graham’ın görüşlerini aldık. Rayka Kumru bilinçli farkındalıkla yapılan seksi şöyle tanımlıyor: “Zihin, kalp, ve ten olarak partnerimizle birlikte olabildiğimiz cinsel birliktelikler…” Jessica Graham’ın da ifadeleri benzer yönde, ek olarak “Benimsemeniz gereken herhangi bir görüş yok, sizin için gerçek olan neyse sadece onu uygulayın” diyor.

Zihnin cinsel birliktelik esnasında partnerlerin arasına girmeye başladığı dönem, çoğunlukla ilişkilerin ilerleyen safhaları oluyor. İlk aylarda fazlasıyla hissedilen heyecan ve adrenalin yerini zamanla sorumluluklara bırakıyor. Bu aşkın bitmekte olması değil zihnin yeniden asasını eline alması anlamına gelir. Graham kendisine danışan çiftler arasındaki popülasyonun, uzun ilişki yaşayanlardan oluştuğunu söylüyor. Sıcak tutkunun zamanla yerini daha sakin bir bağlanma haline bıraktığını belirtirken bunun biyolojik bir gerçek olduğunun altını çizip ekliyor: “Bilinçli farkındalıkla yapılan seks bu konuda çok büyük destek olur. Senin için en zevkli olanı daha derinlemesine anlamana yardımcı olurken yeni şeyler de keşfedebilirsin. Ayrıca, cinselliğinin ve partnerinle olan cinsel ilişkinin de her zaman ilgiye ihtiyacı var, tıpkı iyi bir arkadaş gibi. En iyi arkadaşınla hiç iletişim kurmadığında aranızdaki bağın ne oalacağını bir düşün.” Rayka Kumru uzun ilişkiler ve mindful seks hakkında altı çizilesi bir vurgu yapıyor: “Beyin esasında yeni bir insana değil, sadece yeniliğe ihtiyaç hissediyor.”

Rayka Kumru kendisine mindful sekse ilişkin ipuçlarını sorduğumuzda, sorunlara da dikkat çektiği şu önerileri sıralıyor: “Aceleyle hareket etmemek bence en etkili yöntemlerden biri. Hayatımızda zaten birçok şey şipşak. Bir diğeri de sevişmeyi ya da cinsel ifadeyi sadece cinsel birleşme olarak değerlendirmemek. Çıplaklık, öpüşmek, sarılmak, sadece durmak, bakışmak, dans etmek, erotik bir şey izlemek… Bunların hepsi sevişme olarak kabul edilebilir. Cinsel aktiviteyi sadece birleşme olarak düşündüğümüzde tek hedef önce birleşmek sonraki hedef de genellikle erkeğin boşalması oluyor. Bir şeye yönelik çalışmadığımızda anda kalmak ve anın tadını çıkarmak çok daha mümkün oluyor. Bu aynı zamanda ‘illa bu olsun’ diye acele etmememizi de mümkün kılıyor. Bu da üçüncü tavsiyeme getiriyor bizi: temas. Popüler medyanın bize ‘ön sevişme’ olarak paketleyip sattığı şey aslında bizi yine amacın birleşme olduğu alt metnini sunuyor. İronik bir şekilde anda kalıp o temasın, dokunmanın keyfini çıkardığımızda, insanların zihnen de bedenen de daha çok uyarılma ihtimali oluyor.” Jessica Graham aynı konuda kişinin önce kendiyle temasa geçmesi, kendi bedenini yakından keşfetmesi ve ardından partneriyle farkındalıklı bir ilişki kurmasını tavsiye ediyor.

Aynada Kendinle Barış İmzala

Dünyanın popüler ilişki mentörleri Danny ve Mara’ya fikirlerini sorduğumuzdaysa tüm şartlardan bağımsız kendin olduğun ve kendine değer verdiğin bir alan yaratmanın öneminden söz ediyorlar.  İlk adımı kendi benliğimizle kurduğumuz temasla atacağımızı söyleyen çift, sevgi dilinin ancak bu şekilde oluşabileceğine inanıyor. Onaylanma ihtiyacı duymaksızın kendini kabul etmek önce kendine sevgiyi, beraberinde çevreyle oluşacak sevgi dilini getiriyor. Bunun partnerimizle yaşadığımız cinsel tecrübelere yansımasıysa kaçınılmaz. Aynaya baktığımızda bizi hoşnut etmeyen görüntümüzle barışmak, tadını doyumusuz kılacak bir seksin anahtarı olacaktır. Kendini sevgiyle kabul etmezken, bir başkasından bunu beklemek ne kadar doğru olabilir?

Meditasyon Sekse Nasıl Etki Eder?

Düzenli yapılan bilinçli farkındalık pratiğinin yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi cinsel hayatta da pozitif gelişmeler yaratması kaçınılmaz. Seksolog Kumru şöyle diyor: “İnsan hayatındaki hiçbir şey birbirinden bağımsız değil. İşteyken anda olamıyor, konsantre olamıyorsan, eve gidip partnerinle olduğunda iş düşünme ihtimalin daha fazla olacaktır. Beynin maymun iştahlılığı, bir şeyden bir şeye atlıyor olması, sürekli teknoloji sayesinde bilgi bombardımanına tutuluyor olması birden bire yatak odasına (ya da her nerde sevişiyorsanız oraya) girince durmayacak, susmayacak ki! Dolayısıyla insanların mindful bir cinsel yaşantıları olabilmesi için özellikle cinsellik özelinde bir çalışma yapmalarına gerek yok.” Bilinçli farkındalık meditasyonlarıyla beraber gelen; düşük stres, yüksek ve olumlu beden algısı, yüksek konsantrasyon, ilginin dağılmaması, zaten otomatik olarak cinsel yaşantıyı olumlu etkiliyor. Rayka Kumru kendine danışanlara en güzel cinsel deneyimlerini sorduğunda sıkça aldığı şu yanıtı aktarıyor: “Çoğu partnerleriyle anda olabildikleri bir zamandan söz ediyor” İlişkilerimize bakış açımızı değiştirecek önemli bir noktaya da değinen Rayka Kumru,  ilişkilerin zaman geçtikçe sıkıcı olmadığını, sorunun her şey değişirken cinsel yaşantımızın o kişiyle ilk deneyimimizdeki gibi kalacağını düşünmemizde olabileceğini söylüyor. Jessica Graham bilinçli farkındalık pratiklerinin bize nasıl hissettiğimiz ve neler talep ettiğimizi açığa çıkaran hediyelerle geldiğini anlatıyor. Bu tavır samimiyeti, karşındakiyle empati kurmanı ve beraberinde gülümseyerek hatırlayacağın cinsel anıları getiriyor.

Cinselliğini İkinci Plana Atma

Yaşamlarımızın büyük bir parçasını oluşturan ve ilişkilerimizin dinamiğini kurgulayan cinsellik hakkında görüşlerini aldığımız isimlerin, birikimlerinden faydalanman için aşağıda sana linkler bırakıyoruz. Bilinçli farkındalığın benliğine dokunmasına izin ver!

https://www.raykakumru.com/

Sources:
Rayka Kumru, https://www.raykakumru.com/

Danny & Mara, http://dannyandmara.com/about/

Jessica Graham,  www.yourwildawakening.com

Bir cevap yazın