Motivasyonumuzu nasıl yüksek tutabiliriz?

Meditasyon uygulamasında içerik planlaması yaparken en çok insanın doğasını anlamaya zaman harcıyoruz. Kullanıcılarımızla konuşuyoruz, saha araştırmaları gerçekleştiriyoruz, psikolog danışmanlarımızla konuları masaya yatırıyoruz. Bu bilgiler ışığında her geçen gün ekip olarak gördüklerimiz çok net. Hepimiz farklı bireyler olduğumuzu düşünsek de aslında biriz. Aynı uyaranlardan etkileniyoruz, aynı düşünce kalıplarına sahibiz ve aynı zihinsel sıkıntıları yaşıyoruz. Hayatın akışı içinde birbirimizden etkileniyor, çok zaman geçirdiğimiz kişilerle her geçen gün daha da birleşiyoruz.

Araştırmalarımız sonucunda da aslında hepimizin istediği ve aradığı bir konuya odaklandık: Motivasyon.

Özellikle yeni dönem başlarken hepimizin motivasyona ihtiyacı var. Her ne yapıyorsak bizi iten güç, motivasyon. Tabi bu süreçte hepimiz koyduğumuz hedeflere doğru yol alırken sıkıntılar çekeriz. Kimi zaman bir karar verir, bir hedef koyar, bir yol haritası çizeriz ancak kısa sürede bundan vazgeçeriz. Vazgeçmek istemesek bile motivasyonumuz düşer. Bazen yoldaki zorlukları gözümüzde büyütürüz. Bazen ise kendimizi diğerleriyle karşılaştırmak kötü hissetmemize ve yarıda bırakmamıza sebep olur.

Çoğu zaman bizi zorlayan şey, hayatta zorlandığımız durumun kendisinden çok o duruma dair düşüncelerimiz. Bir zorlukla karşılaştığımızda zihnimizin içinde senaryolar yaratırız ve kendimizi oluşturduğumuz düşünce ve yargı bulutunda kaybederiz. Aslında kendi motivasyonumuzu kendimiz bitiririz. Böyle zamanlarda kendine sor, gerçekten motivasyonunu bitiren düşüncelerin kaç tanesi gerçek? Kaç tanesi sağlam temellere oturuyor? Oturuyorsa ne gibi temelleri var? Eğer temeli yoksa, sende bu düşünceyi yaratan etkenler ne?

Bazı düşünceler ise geçmişte yaşanan bir tecrübeyle ilgili olabilir. Geçmiş tecrübelerimiz bizde izler bırakır. Ama ne olursa olsun, bil ki bunlar insan olma deneyiminin bir parçası. Her zaman, her durumu kontrol edemeyiz. Ve hepimizin başarısız deneyimleri olabilir. Eğer bir hedefe ilerlerken geçmiş deneyimlerin yansımaları moralini bozuyor, odağını dağıtıyor ve seni yıldırıyorsa bunu da fark etmen önemli. Hayat sürekli değişim halinde ve her gün yeni, sen de geçmişteki sen değilsin. Bugün yeni bir gün ve bu an yeni.

Motivasyon serisinde kendimize sorular sorarak ilerleyeceğiz. Meditasyonda kendi benliğimizi, motivasyonumuzun temellerini keşfedecek, cevap bulmak istediğimiz sorulara cevaplar bulacağız. Çünkü gerçekten susup dinlediğimizde duyabiliriz.

Meditasyon App

Bir cevap yazın