İlişkilerinde Şükrân Duymanın 3 Yolu

Sevdiklerimizle kurduğumuz ilişkiler hayatımızdaki pek çok şeyin gidişatını belirler. Çeşitli kültürler, aile fertleri, arkadaşlar ve toplum üyeleri arasındaki ilişkileri bir şahsın hayatının en önemli parçası olarak görürler. Bu ilişkileri koruyup geliştirmek dolu, mutlu bir hayat yaşamak için şart.

Uzun süreli mutluluk ve huzur söz konusu olduğunda bir ilişkimiz, diğerlerinden önemli olabiliyor: Romantik partnerimizle olan ilişkimiz mesela. Partnerinle geçtiğiniz zor bir dönemi düşün. Bu dönemde büyük ihtimalle çok yorulup yıprandın, üzüldün ve canın yandı. Bu hissin nasıl olduğunu pek çoğumuz biliriz. Sevdiğimiz kişinin gözümüze hislerimizi umursamayan yabancı bir düşman gibi geldiği bir dönemdi bu büyük ihtimalle. Böyle zamanlarda öyle şiddetli iç çatışmalar yaşarız ki midemiz bulanır. Dikkatimiz dağılır, duygularımızı çok yoğun yaşarız ve odak noktamızı kaybederiz.

Kendimize biraz zaman ayırıp partnerlerimizle nasıl sağlıklı, sevgi ve şefkat dolu, ikimizin de birbirine saygı duyduğu ilişkiler kurabileceğimiz üstüne düşünmemiz bu yüzden çok önemli. Bu kulağa yapması zor, meşakkatli bir şeymiş gibi gelebilir ama seni içten içe zehirleyen bir ilişkiden daha az efor gerektirdiği ve bozuk bir ilişkiyi düzeltmekten daha kolay olduğu kesin.

Bu yüzden şimdi partnerine nasıl daha büyük bir farkındalıkla yaklaşabileceğini, onunla nasıl daha sevgi dolu, tatmin edici bir ilişki kurabileceğini konuşacağız.

İşe koyulmadan önce kendimize şükrân duymanın ne demek olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Şükrân duymak karşımızdakine müteşekkir olup ona, onu takdir ettiğimizi göstermek demek. Peki, partnerimize onu takdir ettiğimizi nasıl gösterebilir, ona nasıl daha nazik davranabiliriz?

Şükrân Duymak Çaba Gerektirir Ama Sağlıklı Bir İlişki İçin Buna Değer

Açıkça Şükrân Duymak

Brené Brown’un kitabı Acımasız Dünyaya Meydan Okumak güvene, karşılıklı saygıya ve ortak sorumluluk duygusuna dayalı bir ilişki kurup devam ettirmenin sırrını açıkça ortaya koyar. Browne kitabında “Açık olmak nazik olmaktır. Olmamaksa gaddarlıktır,” der. Kitap karşımızdaki kim olursa olsun ona nazik davranmak istiyorsak, ona açık olmamız gerektiğini söyler. Bunun aksine beklentilerimizi, isteklerimizi ya da arzularımızı dile getirmektense gizlemek karşımızdaki insana gaddarlık yapmaktır.

Hadi bunun romantik ilişkilerimiz için geçerli olup olmadığına bakalım. Romantik açıdan ilgi duymuş olduğun birini düşün. Karşındakinin beklentilerinin, geleceğe dair planlarının ne olduğunu bilmediğin gibi, onun senin hakkında neler düşündüğünü de bilmiyorsun. Geçmişte ne gibi romantik deneyimler yaşadığına, sağlıklı bir ilişkinin nasıl olması gerektiğini düşündüğüne, potansiyel partnerinin ne gibi değerleri ve özellikleri aradığına dair en ufak bir fikrin yok. Karşındaki bir yatta yaşamanın da hayalini kuruyor olabilir, bir dağın tepesindeki küçük bir kulübede yaşamanın da. 10 çocuk sahibi olmak isteyebilir de, hiç çocuk sahibi olmamak da. Tüm bu bilinmezlere rağmen bu soruları sormaktan genellikle kaçınırız. Bunları sormanın aceleci ya da tuhaf olduğumuz anlamına geleceğinden korkarız. Bir başka deyişle karşımızdaki insanı korkutup kaçırmak istemeyiz.

Aradan haftalar, aylar geçmesine karşın partnerinin hayattan ve senden beklentisinin ne olduğunu bilmiyorsun. Bu yüzden kaygılısın, streslisin ve partnerinin davranışlarıyla, dediklerinden bir anlam çıkartmaya çalışıyorsun. Bu sebeple de son derece gergin, stresli ve yorgunsun. Varsayımlarının doğru olduğunu umup duruyorsun. Bu tam bir enerji ve vakit kaybı değilse ne? Nasıl bir hayat tarzı istediğini bilmediğin biriyle evlendiğini hayal edebiliyor musun?

İşte açık konuşmamanın gaddarlık olmasının sebebi tam olarak bu. Bu hem partnerin için hem senin için yorucu ve acımasız deneyim. İkiniz de birbirinizin aklını okuyamazsınız ve planlarınızın, hayallerinizin ve beklentilerinizin ne olduğunu açıkça iletişim kurmadan göremezsiniz. Bu yüzden tüm bunları partnerinle paylaşmak ona nezaket göstermektir. Bu yüzden belki de gereğinden fazlasını partnerinle paylaşmanda fayda olabilir. Yani hayatının en ince detaylarına kadar onunla paylaşmak isteyebilirsin. Bu detayların ne olduğuna gelince; Ev işlerinin nasıl bir dağılımını yaptığın, parayla ilgili nasıl kararlar verdiğin, geleceğe dair kariyer planların, ne tarz bir yerde yaşamak istediğin, bunlardan bazıları.

Elbette açık ve net konuşman istediğin her şeyi alacağın anlamına gelmiyor. Aksine ikinizin de memnun kalacağınız bir sonuca varmak için senin de partnerinin de taviz vermesi gerekecek. Ancak açık ve net konuşur ve partnerini de aynısını yapmaya davet edersen, birlikte nasıl bir hayat sürdürmek istediğinizi daha iyi çözebilirsiniz.

Partnerinin Aşk Dilinde Şükrân Duymak

Partnerine duyduğun sevgiyi ve şükrânı ifade etmenin bir diğer yolunu Dr. Gary Chapman “Aşkın Beş Dili” adlı kitabında işliyor. Bu kitap serisinde bir yazar, konuşmacı ve ilişki danışmanı olan Chapman koşulsuz sevgi, saygı ve anlayışın olduğu bir ilişkide olmanın duyduğumuz sevgiyi partnerimizin algılayabildiği en iyi şekilde ifade etmek olduğunu söylüyor.

Chapman kitabının devamında hepimizin sevgiyi belli şekillerde görmeyi tercih ettiğini söylüyor. Kimimiz hediye almayı tercih ediyoruz, kimimiz baş başa vakit geçirmeyi, kimimiz övgüler işitmeyi, kimimiz hizmet görmeyi, kimimizse dokunulmayı. Partnerimizin aşk dilinin ne olduğunu anlarsak ona o dilde konuşup duygularımızın derinliğini en iyi şekilde ifade edebiliriz. Chapman’ın deyişiyle bu “aşk depomuzu doldurmak”. Aynı şekilde eğer partnerimize duyduğumuz sevgiyi onun algılayamadığı bir şekilde gösterirsek onun sevilmediğini, takdir edilmediğini hissetmesine sebep olabilir, yani aşk deposunu boş bırakmış oluruz.

Partnerinle birbirinizin aşk dillerini merak ediyorsanız aşkı kendinize nasıl davet ettiği üstüne düşünebilirsin. Kendi aşk dilinin ne olduğunu çözmekte meditasyon sana oldukça yardımcı olacaktır. Görselleştirme egzersizleri sayesinde partnerinin yaptığı, kendi aşk dilini kullanan ya da seninkine yakışan küçük davranışların farkına varabilirsin.

Diyelim ki benim aşk dilim hizmet görüp sevdiğimle baş başa vakit geçirmekken, partnerimin sevgi dili hediyeler alıp övgüler duymak. O yüzden ona duyduğum sevgiyi arabasını yıkamak gibi bir ev işini üstlenerek ya da onunla pikniğe çıkıp baş başa vakit geçirerek ifade edersem, bunlardan keyif alacak olsa bile bunları onu sevdiğim için yaptığımı anlamayabilir. Öteki taraftan onun aşk dilinin ne olduğunu biliyorsam ona anlamlı bir hediye alarak arada sırada sürprizler yapabilir ve ona övgüler yağdırarak onu ne kadar sevdiğimi belli edebilirim. İşte o zaman aşk deposu dolup taşar!

Bir ilişkide olmak kendi isteklerini askıya alıp partnerini mutlu eden her ne ise onu yapmak, onun sevildiğini, güvende olduğunu, takdir edildiğini ve saygı duyduğunu hissettirmek demek olabilir ve bu senin aşk dilinle alakalı bir şey değil. O yüzden partnerinin sana neler verebileceğini düşünmekten ziyade onun hayatına nasıl katkıda bulunabileceğine odaklanmak iyi bir fikir. İşe haftada bir ona “Bu hafta hayatını nasıl kolaylaştırabilirim?” gibi bir soru sorarak başlayabilirsin. Partnerinin aşk dilini öğrenip konuşmaya bir kere başladın mı ilişkinizi besleyen derin duyguların yeniden ateşlenmeleri kaçınılmaz.

Anda Olmak & Partnerini Olduğu Gibi Kabul Etmek

İlişkinde duyduğun şükranı ifade etmenin üçücü yoluna gelince: Bazen en büyük ilişki problemlerimizin çözümleri gözden kaçırması çok kolay, basit şeylerdir. Diyelim ki partnerinin ayda birkaç defa arkadaşlarıyla buluşmak ya da sevdiklerine minik hediyeler vermek gibi huyları var. Partnerimizin günlük davranışlarını gözlemleyerek sevgisini nasıl ifade ettiğini çok iyi kavrayabiliriz. Dahası partnerimizle anda oldukça kendi hayatımızı kolaylaştırmak için yaptıkları minik şeylerin farkına varmaya başlarız. Bunun neticesinde gözlerimiz açılır, partnerimize duyduğumuz şükran ve hayranlık, ona duyduğumuz sevgiyi gösterme arzumuzla birlikte büyür.

Partnerimizi olduğu gibi kabullenmemiz gerektiğini arada sırada unuttuğumuz olur. Kimi zaman birtakım huy ve özelliklerine karşı direnir, savaş veririz çünkü onun belli bir şekilde davranmasını bekleriz. Bu partnerimizle aramızda bir gerilim oluşturur. Halbuki onu olduğu gibi kabul edip deneyimlerine, özelliklerine, anılarına, davranışlarına ve – her şeyden önemlisi – hatalarına açık olmamız gerekir. Tıpkı senin gibi partnerinin de şahsi anılarından ve deneyimlerinden mürekkep özel bir kişiliği var. Senin gibi onun da değiştirmek istediği huyları olabilir. Ve sen zaman içinde nasıl değişip evrim geçireceksen partnerin de geçirecek. Bu yüzden de partnerine yapabileceğin en büyük sevgi ve şükran gösterisi onu olduğu gibi kabullenmek.

Partnerimizi düzeltip “eğitmekten” kaçınmak oldukça zor olabilir. Bir kontrol delisi olarak partnerim bir şey yanlış yaptığımda onu eleştirmekten kendimi men etmenin ne kadar zor olduğunu iyi bilirim. Fakat durup büyük resme baktığımda partnerimin iyi yanlarının, kötü yanlarından üstün olduğunu görebiliyorum. Açıkçası aklımdaki partnerimi eleştiren seslerden kurtulmamda Meditasyon uygulamasındaki ilişkilerin büyük bir payı oldu. Son yedi gündür partnerimin değiştirmek istediğim huylarından ziyade onunlayken duyduğum neşe, güven ve sevgiye odaklanmak bana çok iyi geldi. Elbette bu meditasyonlar beni bir gecede düzelten bir ilaç gibi değildi ama aklımı, ilişkime nasıl bakacağım konusunda eğitmeme yardımcı oldu.

Şükrân Duymak Çaba Gerektirir Ama Sağlıklı Bir İlişki İçin Buna Değer

Partnerimizle nasıl birbirimizi daha çok tatmin ettiğimiz dinamik bir ilişki süredürebileceğimiz üstünde durduk ancak kendimize ihtiyacımız olan zamanı tanımazsak bunların hiçbir faydası olmaz. İlişkimizi tanıyıp ona hayatımızı derinden etkileyen bir şey olarak hak ettiği ilgi ve alakayı göstermek zorundayız. Bu bir anda günlük rutinimizi değiştirmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. İlişkiler Meditasyon serisinin amacı sana ve partnerine hepi topu yirmi dakikalık bir süre tanıyıp ilişkinizin durumunu gözden geçirme, ortak sevginizi, saygınızı ve güveninizi nasıl besleyebileceğiniz üstünde düşünme şansını vermek.

Her zamanki gibi yorumlarda fikirlerini dinlemeyi çok isteriz. Senin sağlıklı bir ilişki sürdürebilmeni sağlayan ne? Partnerinle kendi aşk dilleriniz var mı? Bugün partnerinin hayatını kolaylaştırmak için ne yapabilirsin?


1 Yorum

  • Ben ilişkimde netim onun beni nasıl mutlu ettiğini ona teşekkür ederk göstediğimi düşünüyorum onunda benim için planlar yaptığını onun adına düşünmeyerek görüyorum

Bir cevap yazın