How meditation can help athletes get improved mental health

“Akıl sağlığı, karşılaştığım her rakipten daha fazla mücadele ettiğim en büyük savaştır.”

Bunu söyleyen kişi herhangi biri değildi. Sadece 1 kg ağırlığında prematüre doğan Tyson Fury, 2015 yılında Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olmuştur. Ardından akıl sağlığıyla ilgili sorunlar yaşamaya başlamıştır. Tyson Fury, alkolizm ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımına yol açan 30 ay süren depresyonla savaşın ardından, en sonunda 2018’de tekrar ringlere geri döndü.  Yaşadıklarını açıkça paylaşan cesur bir adımdı. Bunun ardından Danny Rose (İngiliz futbolcu), Missy Franklin (5 kez Olimpik Altın Madalyalı yüzücü) ve Novak Djokovic (Teniste dünya birincisi) de dahil olmak üzere birçok atlet yaşadıkları zorlukları paylaşmaya başladı. Sporcuların karşılaştığı bu zihinsel sağlık sorunlarına bir çözüm var mı? Birçok uluslararası sporcuya koçluk yapan Yüksek Performanslı Spor Koçu ve meditasyon öğretmeni olarak tecrübelerimi bir araya getirdiğimde, sporcuları akıl sağlığını desteklemek için meditasyonun çok az kullanıldığını düşünüyorum.

Akıl Sağlığı sözlükte “Bireyin bilişsel ve duygusal yeteneklerini kullanabildiği, toplumdaki işlevini ve günlük hayatın sıradan taleplerini karşılayabildiği duygusal ve psikolojik iyilik hali” olarak tanımlanmaktadır. Sporcular için, bu tanımlamayı “performans ortamlarının taleplerini karşılamayı” da içerecek şekilde genişletebiliriz. Akıl Sağlığı farkındalığı, sporcuların sadece genel refahları için değil, aynı zamanda kendi performans ortamlarındaki taleplerini tutarlı bir şekilde karşılayabilmelerini sağlar. Genellikle sporcular bedeni eğitmeye odaklanır. Yine de, en iyi antrenörlerin, spor psikologlarının istihdamı veya onların benzersiz insan yönetimi yöntemleri yoluyla zihin eğitimine odaklanma giderek daha yaygın hale geliyor. Örneğin, Spurs menajeri Maurico Pochettino, takımını, geçen sezon şampiyonlar ligi finalinden önce takımını yoğun bir zihin-eğitimi egzersizinden geçirdi ve dünya medyasıyla bu durumu “aklınız açıksa, bağlanabileceğiniz daha üstün bir enerji var” diyerek paylaştı. 

Sporun bilinen birçok akıl sağlığı faydası vardır, ancak spor yüzeyin hemen altında köpüren zihinsel sağlık sorunlarından kaçmak için de kullanılabilir. Birkaç gün hiç planınız olmadan kendinizle oturduğunuzu hayal edin. Çoğumuz için bu, aklımızda gerçekte ne olduğunu görmeye başlayacağımız için akıl sağlığı bilincini yükseltir. Bu ayrıca bazı zihinsel sağlık sorunlarını da ortaya çıkarabilir. Çoğu zaman atletler, özellikle seçkin olanlar, programlarının tekrarı, yapısı ve hedef yönelimi ile o kadar meşguldür ki, ortalama bir kişiye göre zihninde olanları daha çok gömer. Bu nedenle, yaralanma, emeklilik veya grevdeyken formdan düşüş gibi şeyler yaşadıklarında sporcular, tüm bunlarla başa çıkmakta diğerlerine göre daha zorlanıyorlar, çünkü yıllardır üst üste binen şeylerden dolayı zihinlerinin derinliklerine daha yoğun bir şekilde bakmaları gerekiyor. Bunun tabii ki de başka bir yolu var. 

Meditasyon pratiğinin tutarlı bir şekilde uygulanmasıyla sporcular ruh sağlığı konusundaki farkındalıklarını arttırabilirler ve meditasyonun birçok başka faydasını da görebilirler. Meditasyon zihin için günlük olarak kuru temizlemeci gibidir. Sporculara, her zaman hissettikleri başarı, hedefler ve sporcuların kendilerinden bekledikleri ilerleme baskısı olmadan, sakin bir alanda bazı şeyleri uygun şekilde işlemelerini sağlamak için zaman verir. Sporcu için kazan-kazan durumudur. Sadece zihinlerine verdikleri alan sayesinde akıl sağlığı farkındalığını ve zihinlerinde neler olup bittiğini kendi anlayışları yoluyla geliştirmez, aynı zamanda düzenli bir meditasyon uygulamasının getirdiği daha iyi uyku, daha iyi odaklanma ve daha iyi konsantrasyonla performans kazanımları da artar.

Peki, meditasyonu sporcuya nasıl tanıtırsınız? Unutulmaması gereken ilk şey, kendileriyle doğru bir şekilde paylaşıldığında, sporcuların kendini adayan ve düzenli meditasyon yapan kişiler olmada iyi adaylar olduğudur. Çünkü eğitimlerinde zaen disiplin, odak ve bağlılık vardır. Meditasyonu bir performans veya rahatlama odağı olarak paylaşabilirsiniz. Akıl sağlığı farkındalığını düşününce, meditasyonu rahatlama odağı olarak paylaşmak en iyisidir, böylece sporcu meditasyonu rahatlamak ve spora özgü zihinsel sağlık taleplerinin yoğunluğundan arınmak için kullanabilir. Meditasyon zihnimizi rahatlatan bir eğitimdir. Bu durum meditasyonun, işler bir sorun olduğunda ortaya çıkan akıl sağlığı farkındalığının yanı sıra,  sporcunun kariyeri boyunca olumlu akıl sağlığını teşvik eden bir uygulama olmasına yol açar. Bu, bu sorunla baş etmek için çok daha proaktif bir yoldur.

Genel olarak meditasyon, eğlenceden elit sporlara kadar 21. yüzyılın sporcusunun gereksinimlerini karşılamak için bütünsel bir araçtır. Akıl sağlığına yaklaşımında proaktiftir. Sporcu rahatlamaya odaklanan her gün meditasyon uygulaması yaparak, zihinsel sağlık sorunlarına katkıda bulunabilecek ve aklındaki ciddi bir zihinsel sağlık sorunuysa erkenden tıbbi yardım almak konusunda daha bilinçli hale gelebilir. Bu, sporcuyu güçlendirir ve yaptıkları sporu daha eğlenceli hale getirir.

Sevgiler,

Jack

Jack Childs

Meditasyon Öğretmeni

www.jackchilds.org

[email protected]

Bir cevap yazın